- Do wyjścia na ulice Polaków wezwał szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w odpowiedzi na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznającym wyższość prawa krajowego nad unijnym.
- W Warszawie manifestacja rozpoczęła się o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym. Tam głos jako pierwszy zabrał Donald Tusk.
- Według dziennikarzy zgromadzonych na tym wydarzeniu, w czasie manifestacji doszło do ataku na funkcjonariusza policji. Policja interweniowała również wobec osoby, która używała rac. Według doniesień, był to znany aktywista LGBT Franek Broda.
- Zobacz także: Amerykanie po rozmowach z talibami: “Szczere i profesjonalne”
W niedzielę w wielu polskich miastach – m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie – odbyły się prounijne manifestacje pod hasłem “Zostaję w Unii”. Tylko w samej Warszawie, według stołecznego ratusza, w manifestacji wzięło udział nawet 100 tysięcy osób. Są to jednak zdecydowanie zmanipulowane liczby. Warto przedstawić inny bilans niedzielnych protestów opozycji.
Tusk wezwał sympatyków opozycji
Do wyjścia na ulice Polaków wezwał szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w odpowiedzi na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, uznającym wyższość prawa krajowego nad unijnym. Opozycja oceniła ten wyrok jako wyraźny krok ku polexitowi.
W Warszawie manifestacja rozpoczęła się o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym. Tam głos zabrał Tusk.
“Czuję się w tym krytycznym, przełomowym momencie zobowiązany podnieść alarm spowodowany decyzjami pseudotrybunału i decyzjami partii rządzącej, która już bez owijania w bawełnę, bez ukrywania czegokolwiek, podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej” – mówił.
Ciąg dalszy nastąpi… pic.twitter.com/ifkq8mznUl
— Donald Tusk (@donaldtusk) October 10, 2021
Po nim głos zabrali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, uczestniczki Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska “Pączek” i Anna Przedpełska-Trzeciakowska “Grodzka”, Jurek Owsiak, były działacz opozycji niepodległościowej w PRL Leszek Moczulski, szef KOD Jakub Karyś, szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski, Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracja, a także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Ostatnim akordem manifestacji było odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej “Ody do radości”.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Bilans niedzielnych protestów opozycji
Po manifestacji na Starówce niektórzy uczestnicy udali się w kierunku ul. Nowogrodzkiej, gdzie swoją siedzibę ma Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie podczas tego przemarszu – według policji – jeden z funkcjonariuszy miał zostać uderzony kamieniem.
“Jeden z policjantów został uderzony kamieniem. Zatrzymano jedną osobę za naruszenie nietykalności policjanta” – poinformował rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak.
“Na trasie przemarszu policjanci podjęli interwencję wobec osoby używającej racy. W momencie, kiedy próbowano ją odbić, jeden z policjantów użył środka bezpośredniego w postaci gazu” -dodał.
Race na manifestacji
Dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada relacjonował wieczorem na naszej antenie: “W trakcie przemarszu funkcjonariusze interweniowali wobec osoby używającej rac. Ujęli się za nią koledzy, wtedy użyto wobec nich gazu”.
Według dziennikarza Krzysztofa Boczka tą osobą miał być aktywista LGBT Franek Broda, prywatnie siostrzeniec premiera Morawieckiego.
Warto dodać, że sam ten fakt obnaża hipokryzję środowisk lewicowo-liberalnych. Bowiem środowiska te od lat krytykują maszerujących 11 listopada patriotów za używanie rac, podczas gdy sami je wykorzystują na swoich manifestacjach.
rmf24.pl