Afganistan: ćwierć miliona amerykańskich współpracowników nadal w kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tłumy ludzi, którzy nadal pozostają w Afganistanie

Tłumy ludzi, którzy nadal pozostają w Afganistanie / PAP/EPA/AKHTER GULFAM

Dziennik „The New Tork Times” informuje. że co najmniej 250 tys. Afgańczyków, którzy mogą być uprawnieni do otrzymania amerykańskich wiz, będzie musiało pozostać w Afganistanie.
  • Przed 31 sierpnia, ostatecznym terminem wycofania się wojsk USA z Afganistanu, nie uda się zabrać wszystkich, którzy mogą być uprawnieni do ewakuacji.
  • Trudno ustalić liczebność tej grupy, według różnych wyliczeń uprawnionych do wyjazdu może być od 100 do 300 tys. Afgańczyków.
  • Biały Dom informował, że od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów z kraju ewakuowano 82,3 tys. osób.
  • Zobacz także: YouTube znów banuje Media Narodowe. Jest zmiana w emisji programów [ZOBACZ GDZIE OGLĄDAĆ]

Nawet gdyby siły amerykańskie kontynuowały ewakuację przy obecnym tempie, wywożąc z Kabulu ok. 20 tys. osób dziennie, to przed 31 sierpnia, ostatecznym terminem wycofania się wojsk USA z Afganistanu, nie uda się zabrać wszystkich, którzy według szacunków gazety mogą być uprawnieni do ewakuacji. W kraju pozostaje wciąż ćwierć miliona amerykańskich współpracowników.

Prawo do otrzymania amerykańskich wiz mają Afgańczycy, którzy pracowali dla rządu USA, amerykańskich sił zbrojnych lub organizacji pozarządowych oraz ich rodziny. Szacuje się, że jest to nadal około ćwierć miliona amerykańskich współpracowników. Taką informację podaje “New York Times”.

“Trudno ustalić liczebność tej grupy, według różnych wyliczeń uprawnionych do wyjazdu może być od 100 do 300 tys. Afgańczyków” – informuje dziennik.

“Wiele z tych osób obawia się zemsty talibów i jest bardzo zdesperowanych, by jak najszybciej opuścić Afganistan” – pisze „NYT”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W środę Biały Dom informował, że od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów z kraju ewakuowano 82,3 tys. osób. Wśród nich są obywatele USA, Afganistanu i innych państw.

Jest również szersza grupa osób, które nie kwalifikują się do szybkiego otrzymania amerykańskich wiz, ale czują się zagrożone przez talibów. Dzieje się tak, ponieważ są członkami mniejszości religijnych albo współpracowali z afgańskim rządem czy armią – informuje gazeta. W takiej sytuacji mogą znajdować się miliony Afgańczyków, o czym mówiła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY