Rada Mediów Narodowych straci swoją funkcję? Chodzi o poprawkę Konfederacji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PiS przestraszył sie Amerykanów i składa poprawki do lex TVN

Poseł PiS Marek Suski / fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W środę wieczorem została przegłosowana ustawa o radiofonii i telewizji . Konfederacja złożyła poprawkę, dzięki której zmieni się sposób wyboru zarządu Telewizji Polskiej. Poprawka ta odbiera kompetencje do powoływania zarządu Radzie Mediów Narodowych. Konfederacja zaproponowała aby obowiązek ten wrócił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ostatecznie poprawka została przyjęta 228 głosami w tym głosem Jarosława Gowina.

Zadania Rady Mediów Narodowych

Do tej pory  do zadań Rady Mediów Narodowych należy wyrażanie zgody na powoływanie dyrektorów oddziałów terenowych TVP S.A. oraz powoływanie rad programowych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP S.A. RMN powołuje także  kandydatów zgłoszonych przez ugrupowania parlamentarne. Pod uwagę brane są wówczas kompetencje w obszarze kultury oraz mediów, a nie  działalność kandydatów czy ich poglądy.

Poprawka zaproponowana przez Konfederacje w zasadzie likwiduje RMN, oddając jej kompetencje KRRiT. Pojawia się zatem  pytanie jakie zadania będzie miała RMN po ewentualnym wejściu w życie ustawy o mediach wraz z poprawkami?

Juliusz Braun komentuje

Członek RMN Juliusz Braun w rozmowie z money.pl odpowiada, że widać w tym działaniu niechlujstwo ustawodawcy. Twierdzi on, że zasady porządnej legislacji powinny jednocześnie uchylić ustawę o Radzie Mediów Narodowych. W przeciwnym razie będziemy mieć za chwile dwie sprzeczne ustawy. Według niego, przegłosowana w środę ustawa, narusza zasadę wolności mediów, a także zasady współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych. Ponadto- twierdzi Juliusz Braun- jest sprzeczna z zasadami, którymi powinien kierować się Sejm i godzi w wolność słowa w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Przyjęta nowelizacja prawdopodobnie zmusi amerykański koncern Discovery do sprzedaży TVN. W środę wieczorem ustawa została przegłosowana  przez 228 posłów, przeciwko było 216. Projekt ten zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  Teraz trafi do Senatu, który zapowiada intensywną pracę nad projektem.

Money.pl, Rmf4.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY