- Ministerstwo sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał TSUE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
- TSUE zobligował Polskę do zawieszenia wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej w stosunku do sędziów.
- Trybunał Konstytucyjny: Traktat o UE jest niezgodny z Konstytucją.
- Zobacz także: Ograniczenia w liturgii rzymskiej. Czy papież naraził wiernych na niebezpieczeństwo? [ANALIZA]
Suwerenność nie ma ceny
Ministerstwo sprawiedliwości wnioskuje, aby polski rząd wezwał TSUE do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ta sprawa jest dla Polski jasna – powiedział dla portalu wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.
Suwerenność nie ma ceny. Procedura, w której teraz się znajdujemy dotyczy kar finansowych, które stanowią promil należnych Polsce środków z budżetu unijnego. (…). Trzeba zażądać od Unii Europejskiej, by ta działała zgodnie ze swoimi kompetencjami.
– powiedział
Izby Dyscyplinarnej broni również minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. W jego ocenie decyzja TSUE jest politycznym wyrokiem wydanym na polityczne zamówienie Komisji Europejskiej, u którego podstaw leży segregacja państw na lepsze i gorsze.
System dyscyplinarny sprzeczny z traktatami unijnymi
Według KE i TSUE, Izba Dyscyplinarna w Polsce łamie unijne przepisy, czym powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej wobec sędziów, powołując się tym samym na prawo UE. Zapowiedzieli, że jeżeli Polska nie podda się decyzjom TSUE, zostanie ukarana finansowo.
Komisja Europejska w wystarczający sposób wykazała, że sporne przepisy nie gwarantują niezależności oraz bezstronności Izby Dyscyplinarnej, a zatem są sprzeczne z Traktatem o UE
– podał TSUE
Ponadto Komisji Europejskiej przeszkadza skład Izby Dyscyplinarnej powołanej przez Krajową Radę Sądownictwa, jako niezgodną z Konstytucją.
Apel o podporządkowanie się decyzjom
92 sędziów, zarówno czynnych jak i w stanie spoczynku, zaapelowało do Izby Dyscyplinarnej o natychmiastowe podporządkowanie się TSUE, jak również do zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Odmowa wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości stanowi nie tylko naruszenie prawa unijnego obowiązującego w państwie członkowskim UE (art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej), lecz godzi także w krajowy porządek konstytucyjny (art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji RP).
– napisali w apelu
youtube.com, wpolityce.pl