- Republikanie naciskają na Joe Bidena w sprawie sankcji na spółki budujące Nord Stream 2. Inicjatorem akcji jest senator Ted Cruz, który zasiada w senackiej komisji ds. zagranicznych.
- Skutkiem działań Republikańskich polityków w Senacie jest wakat na blisko 60 stanowiskach dyplomatycznych w administracji Joe Bidena.
- Zdaniem senatora z Texasu, zgoda USA na budowę Nord Stream 2 jest ogromnym błędem. Ted Cruz uważa, że konsekwencje tej decyzji odczują przyszłe pokolenia Amerykanów.
- Zobacz także: Niezaszczepieni uczniowie będą dyskryminowani? PAN rekomenduje na nowy rok szkolny
Republikanie naciskają na Joe Bidena w sprawie realizacji sankcji nałożonych m.in. na spółkę Nord Stream2 AG. Akcja Cruza, który zasiada w komisji ds. zagranicznych Senatu, trwa od lutego. Wtedy Departament Stanu zrezygnował z nałożenia sankcji na spółkę i jej szefa Matthiasa Warniga – wieloletniego znajomego Władimira Putina. Resort dyplomacji powołał się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego.
„Sekretarz Stanu Antony Blinken wielokrotnie mówił, że jego decyzja o odejściu od sankcji ma zostać wycofana. Dobrze. Niech ją wycofa i przestrzega prawa” – powiedział senator w wywiadzie dla „Politico”.
„A kiedy to zrobi, z przyjemnością wycofam swoje obiekcje” – zapowiedział.
Republikanie skutecznie naciskają na administrację Bidena
Bezpośrednim skutkiem działań Republikanina jest wakat na blisko 60 stanowiskach dyplomatycznych. Choć senator nie ma mocy, by całkowicie zablokować zatwierdzenie nominacji, może w praktyce znacznie wydłużyć ten proces.
Cruz zapowiedział, że nie przestanie blokować kandydatów Bidena, dopóki administracja nie odwróci swojej decyzji o sankcjach i nie zmieni tego opublikowane w środę porozumienie USA i Niemiec. Republikanie skutecznie naciskają na Bidena i jego administrację.
Zdaniem senatora z Texasu, zgoda USA na budowę Nord Stream 2 jest ogromnym błędem. Ted Cruz uważa, że konsekwencje tej decyzji odczują przyszłe pokolenia Amerykanów.
„Jeśli będą podążać tą ścieżką, będzie to błąd na miarę decyzji Jimmy’ego Cartera o oddaniu Kanału Panamskiego. Pięć dekad później nadal pozostaje to spektakularną porażką polityki zagranicznej, bo demokratyczny prezydent był za słaby, by bronić naszych interesów” – powiedział Cruz.
Cruz był współinicjatorem sankcji na Nord Stream 2. Część z nich została wstrzymana przez administrację Bidena – jest jednym z największych krytyków projektu w Senacie.
W ramach krytykowanej przez niego umowy, która nie jest prawnie wiążącym dokumentem, Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, stworzyć specjalny fundusz wart 1 mld dolarów i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Berlin ma też użyć wszelkich środków nacisku, by zapewnić, że Ukraina nadal będzie otrzymywać opłaty z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r.
tvp.info