Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej do likwidacji! To decyzja polityczna!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Nowy prezes IDMN Adam Leszczyński / fotomontaż: mn; zdjęcie: zrzut ekranowy YT

Zmiana kierownictwa w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego na skrajnie lewicowe musiała przynieść taki właśnie efekt. Pretekstem do likwidacji Instytutu dla nowego prezesa Adama Leszczyńskiego jest protokół pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli.

W oświadczeniu prezesa IDMN Adama Leszczyńskiego, opublikowanym na stronie IDMN, czytamy o Funduszu Patriotycznym, że nie jest kontynuowany i nie będzie kontynuowany w najbliższych latach, a kontrole i rozliczenia dotacji przyznanych w latach 2021-2023 potrwają do jesieni bieżącego roku.

Pojawia się również zapowiedź “reorganizacji” IDMN: IDMN jest w trakcie reorganizacji. Zmieni nazwę i zakres działania. Nie będzie zajmował się dziedzictwem jednej ideologii, ale szerokim spektrum polskiej demokratycznej myśli politycznej.

W rozmowie z Krytyką Polityczną nowy prezes IDMN ujawnia już nieco więcej niż wynika to z oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej Instytutu.
– Dostałem ze strony Ministerstwa Kultury propozycję objęcia tego Instytutu i jego zamiany w de facto nową instytucję.

Wynika z tego, że Bartłomiej Sienkiewicz, bo to on kierował w tamtym czasie ministerstwem, podjął decyzję o likwidacji IDMN, a Adam Leszczyński taką propozycję, faktycznego likwidatora patriotycznej instytucji, przyjął. Już na samym początku obejmowania Instytutu Adam Leszczyński za patrona tej instytucji, w miejsce Romana Dmowskiego, obrał Gabriela Narutowicza, masona, pierwszego prezydenta w II Rzeczpospolitej, który zginął w wyniku zamachu. Tak wyjaśnia tą zmianę Leszczyński w rozmowie z Krytyką Polityczną:
– Zmiana patrona jest symboliczna i związana z tym, czym ten instytut ma się zajmować: upowszechnianiem polskiej, demokratycznej myśli politycznej, szeroko rozumianej, a więc od demokratycznej lewicy po demokratyczną prawicę. (…) Moja misja w tym instytucie jest w dużym stopniu misją ratunkową, to znaczy jest próbą przeciwdziałania ciśnieniu ideologii nacjonalistycznej, skrajnie prawicowej.

Źródło: IMDN, Krytyka Polityczna

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY