Konfederacja chce wypowiedzenia Konwencji Ottawskiej. „Składamy projekt na ręce Marszałka Sejmu”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Posłowie Konfederacji Bartłomiej Pejo i prof. Andrzej Zapałowski / zdjęcie: materiały prasowe Konfederacji

Konfederacja przygotowała projekt ustawy o wypowiedzeniu Konwencji Ottawskiej, która zakazuje używania min przeciwpiechotnych. Jak poinformował na konferencji prasowej poseł Bartłomiej Pejo projekt zostanie złożony na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Bartłomiej Pejo na konferencji prasowej w Sejmie zwrócił uwagę, że nie wszystkie państwa podpisały tą konwencję, a to oznacza również, że nie wszystkie ją stosują. Stroną nie są takie mocarstwa jak Stany Zjednoczone, nie jest takie mocarstwo jak Chiny, ale również wroga nam Rosja, a miny przeciwpiechotne używane są na Ukrainie.

Poseł prof. Andrzej Zapałowski przypomniał, że to prezydent Komorowski w 2013 roku podpisał ratyfikację ustawy o Konwencji Ottawskiej. Jak dodał prof. Zapałowski było to jedno z bardziej negatywnych posunięć pod względem obronności.

W związku z zapowiedziami rządu, o wzmocnieniu linii obrony na wschodzie Polski prof. Zapałowski podkreślił, że miny przeciwpiechotne są, były i będą jednym z podstawowych narzędzi w zakresie wstrzymywania ewentualnego przeciwnika. Jako przykład podał działania wojenne prowadzone na Ukrainie. To właśnie tam na kierunku zaporoskim, chersońskim Rosjanie wstrzymali ukraińską ofensywę dzięki szerokiemu zastosowaniu wielowarstwowemu min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. Również dokładnie w ten sam sposób Ukraińcy powstrzymują ofensywy rosyjskie. Jest to więc niezwykle ważny element prowadzenia skutecznych działań wojennych.

Prof. Andrzej Zapałowski dodał, że jeżeli mówi się o budowie umocnień na granicy z Białorusią, na granicy z Rosją, w ogóle na kierunku wschodnim, ale bez zawieszenia przez Polskę konwencji o zastosowaniu min przeciwpiechotnych, to będzie to po prostu bardzo ułomne i nasze bezpieczeństwo w istotny sposób nie zostanie wzmocnione. (…)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY