Konfederacja interweniuje w MSWiA. „Kto odpowiada za skandaliczne działania Policji?”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Posłowie Konfederacji Grzegorz Płaczek i Witold Tumanowicz / zdjęcie: materiały prasowe Konfederacji

Posłowie Konfederacji udali się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z interwencją poselską w związku ze skandalicznymi działaniami policji podczas wczorajszej manifestacji rolników, leśników, myśliwych, pszczelarzy i osób popierających rolnicze protesty.

– Policja użyła gazu oraz środków przymusu bezpośredniego na spokojny tłum – mówił na konferencji prasowej pod siedzibą MSWiA poseł Witold Tumanowicz. – Na spokojnych protestujących rolników, którzy walczą o swój byt i swoich rodzin. Którzy są tłamszeni regulacjami unijnymi, tłamszeni nieuczciwą konkurencją zza wschodniej granicy.

I wyjaśniał cel interwencji:
Jesteśmy dzisiaj z interwencją, żeby dowiedzieć się, kto odpowiada za te skandaliczne zachowania policji. Mamy przecież nagrania, w których to policja rzuca… kostkę brukową w tłum. Jest to niedopuszczalna sytuacja, która z naszej perspektywy nosi znamiona po prostu zwykłej prowokacji policyjnej. Takie obrazki widzieliśmy już przy okazji pierwszych Marszów Niepodległości. Zresztą dokładnie ten sam rząd napuszczał na patriotów policję, pałki, gaz. To wszystko obserwowaliśmy. Jak widać minister Kierwiński wziął korepetycje od ministra Sienkiewicza i chyba używa dokładnie tej samej taktyki, którą znamy właśnie z tych lat, w których Marsze Niepodległości były atakowane przez policję.

Grzegorz Płaczek:
Poseł Grzegorz Płaczek wyjaśnił szczegółowo cel interwencji poselskiej:
-Składamy dzisiaj interwencję korzystając z przysługującego nam prawa w oparciu o ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Wymienił również o co posłowie Konfederacji pytają ministerstwo:
• Kto odpowiadał za zabezpieczenie terenu pod Sejmem RP w dniu zgromadzenia?
• Kto i dlaczego wydał rozkazy użycia środków przymusu bezpośredniego wobec protestujących?
• Kto, dlaczego i w jakim trybie rozwiązał zgromadzenie?
• Dlaczego została przyjęta przez policję taktyka eskalacji wobec protestujących?
• Dlaczego użyto środków przymusu bezpośredniego wobec posłów na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej?
• Czy i jakie konsekwencje służbowe poniosą osoby odpowiedzialne za działania wobec protestujących rolników?
• Dlaczego funkcjonariusze policji rzucali różnymi przedmiotami przypominającymi petardy i kamienie w protestujących, co ujawniły liczne nagrania z zajścia i wreszcie w jakim celu i na podstawie czyjego rozkazu Policja wkroczyła w grupę protestujących rolników?

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY