Ukraińcy chcą w Polsce praw wyborczych. Konfederacja mówi: NIE!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Konfederacja w Sejmie / Zdjęcie: materiały prasowe Konfederacji

Związek Ukraińców w Polsce chce, aby Ukraińcy, którzy znajdują się na terytorium Polski mieli prawa wyborcze. Temu pomysłowi zdecydowanie sprzeciwiła się Konfederacja.

Witold Tumanowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że Polacy przyjęli ogromną liczbę Ukraińców jako gości, ale, jak zauważył Tumanowicz jeśli się przyjmuje pod swój dach gościa w potrzebie to naprawdę nie daje mu się praw do tego, aby meblował nam mieszkanie, wybierał kolor firanek.

Tumanowicz podkreślił, że dawanie praw wyborczych Ukraińcom to ogromne zagrożenie.
– To diametralnie zmieni geografię wyborczą w Polsce. Już w niektórych miastach co trzeci mieszkaniec to Ukrainiec. Więc możemy mieć do czynienia z sytuacją w której po prostu tacy wyborcy będą działać w interesie swojego kraju a nie w interesie Polski – komentował pomysł Związku Ukraińców w Polsce.

Marta Czech zauważyła, że prawa jakich domaga się Związek Ukraińców w Polsce dla Ukraińców, przysługują jedynie obywatelom Unii Europejskiej:
– W Polsce, prócz Polaków prawa wyborcze w wyborach samorządowych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego mają również obywatele państw Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Analogicznie Polacy mają w krajach Unii Europejskiej mają prawa wyborcze na szczeblu samorządowym i na szczeblu europarlamentarnym. Ale nawet obywatele Unii Europejskiej nie mogą kandydować w Polsce do Sejm i Senatu.

Tymczasem, według Marty Czech, Ukraina, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, za pośrednictwem związków ukraińskich domaga się właśnie takich praw:
– Na razie w wyborach samorządowych, ale już podkreśla, że w dalszej perspektywie również w wyborach do Sejmu i Senatu.

Nie ma najmniejszego powodu, by nadawać w Polsce kolejne szczególne przywileje Ukraińcom. A już na pewno nie takie, które w dalszej perspektywie funkcjonowania naszego narodu niosą za sobą poważne, fundamentalne, daleko idące konsekwencje – wyjaśniała Marta Czech.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY