Bosak atakuje Hołownię: Nie tak to miało wyglądać!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Krzysztof Bosak/ zdjęcie: Materiały prasowe Konfederacji

Konfederacja odniosła się do projektu ustawy przedłużającej o 4. miesiące przywileje socjalne dla obywateli z paszportami ukraińskimi.

Krzysztof Bosak skomentował nie tylko sposób w jaki projekt wszedł na obrady Sejmu, ale również szeroko omawia wszelkie przywileje jakie otrzymują Ukraińcy w Polsce.

Poniżej fragmenty wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Krzysztof Boska na konferencji prasowej:
Dziś znienacka, bez żadnych konsultacji został wrzucony do porządku obrad projekt ustawy przedłużającej wszystkie przywileje socjalne dla ludzi z ukraińskimi paszportami. Przypomnijmy, państwo polskie nie rozróżniało kto jet imigrantem, kto jest uchodźcą, kto zasługuje na pomoc i w jakim zakresie. Po prostu zrównywało wszystkich ludzi z paszportami ukraińskimi w prawach z polskimi obywatelami. To była zła praktyka rządów PiS, którą w tej chwili rząd Lewicy, Polski 2050, PSL-u i Koalicji Obywatelskiej przedłuża.
Mamy projekt o przedłużeniu o 4 miesiące. Dlaczego o cztery miesiące? Nie wiadomo. Ile to będzie kosztować? Nie wiadomo. Co za 4 miesiące? Nie wiadomo. Dlaczego nie są złożone sprawozdania za wykonanie tej ustawy, mimo że miały być co 12 miesięcy. Nie wiadomo. Ale wiemy, że do czerwca muszą być wszystkie socjalne przywileje przedłużone. Że nie będzie żadnych konsultacji. Nie będzie czasu na debatę. Nie będzie czasu na analizy. Projekt już jest w obradach.

To zaprzeczenie wszystkich obietnic nowej koalicji! To także zaprzeczenie obietnic marszałka Sejmu o zmianie sposobu traktowania tej izby. Nie tak to miało wyglądać.

Znów, tak jak powiedział to swego czasu Dobromir Sośnierz, Sejm jest doraźnym pogotowiem legislacyjnym dla rządu. W rządzie coś wymyślą, obudzą się na ostatnią chwilę, do nas przysyłają do przegłosowania.

Jesteśmy jedynym państwem w Unii Europejskiej, które zrobiło taką rzecz, że na podstawie jedynie tej zasady, że ktoś ma obcy paszport konkretnego państwa, daje mu wszystkie przywileje należne Polakom.

W tej ustawie mamy przedłużenie oczywiście 800+, które pobiera 200 tysięcy dzieci ukraińskich. Przypomnijmy, że z interpelacji, zapytań wynika, że Państwo Polskie nie dysponuje aparatem do weryfikacji, czy te dzieci w ogóle przebywają jeszcze na terytorium Polski. ZUS zwracał się o zwrot wyłudzonych świadczeń. Skuteczność w tym zakresie była bardzo niewielka. To są rzeczy, o które pytaliśmy jeszcze rząd PiS-u, który na prawo i lewo rozdawał pieniądze podatnika, i rząd Platformy postanowił nie być gorszy!

To jest także świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, 1000+ z tytułu urodzenia dziecka, świadczenie żłobkowe, wyprawka szkolna, rodzinny kapitał opiekuńczy. I oczywiście dostęp za darmo do całego polskiego systemu ochrony zdrowia, nawet jeżeli ktoś nie płaci w Polsce składek na ubezpieczenia zdrowotne. Także dostęp do polskiego systemu edukacyjnego, także jeżeli ktoś nie dysponuje nawet w stopniu podstawowym znajomością języka polskiego. Świat stoi na głowie! To nie są normalne przepisy.

Dlaczego mamy w trybie przyspieszonym to przegłosować? Konfederacja jest jedyną siłą, która w poprzednim Sejmie miała odwagę głosować przeciwko tym przepisom. Za to dziennikarze wyłączali nam kamery. Kiedy powiedzieliśmy jako pierwsi: “pomoc tak, przywileje nie”. I dzisiaj także mamy odwagę powiedzieć, to jest niemądra ustawa.

Chcemy wpierw zobaczyć rozliczenie poprzedniej ustawy i chcemy wiedzieć, co dalej! Nie możemy na łapu-capu od marca do czerwca wydłużać wszystkich przywilejów socjalnych, nie wiedząc w ogóle, elementem jakiej strategii to jest, i dlaczego właściwie jako Państwo Polskie, jedyne państwo w Unii Europejskiej, robimy coś takiego. Krytykujemy tą kontynuację patologii rządu morawieckiego, które kontynuuje rząd Tuska.(…)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY