Konfederacja prezentuje Reset Konstytucyjny. I wzywa wszystkie siły polityczne do rozmów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Materiały prasowe Konfederacji

Konfederacja zaprezentowała dzisiaj trzypunktowy projekt tzw. Resetu Konstytucyjnego.

Jak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Michał Wawer jest to “projekt założeń i plan prac nad resetem konstytucyjnym”. Wszystko to ma związek z obecną sytuacją w Polsce gdzie “dwie największe partie: koalicja rządząca i największa partia opozycji żyją w tej chwili praktycznie w dwóch różnych porządkach prawnych”. Jak dodał poseł Wawer, obie te opcje polityczne “uważają inne instytucje za legalne, odmawiają części urzędników i sędziów, powoływanych przez drugą stronę, legitymacji demokratycznej i legalnej, odmawiają prawomocności decyzjom marszałka Sejmu czy Sądu Najwyższego, czy Trybunału Konstytucyjnego, mają już w tej chwili nawet inną wizję tego, jak wygląda prawidłowy, legalny skład Sejmu”.
– Jesteśmy na prostej drodze do tego, żeby albo sparaliżować Państwo Polskie i dojść do punktu, gdzie nie będzie się dało po prostu normalnie funkcjonować. Gdzie nastąpi anarchia – podkreślił.

Konfederacja widzi jednak wyjście i jest nim Reset Konstytucyjny.
Jedyna możliwość, żeby wyjść z tego klinczu, to doprowadzenie do narodowej zgody, do przyjęcia nowych regulacji konstytucyjnych. Niekoniecznie w formie całej Konstytucji, ale po prostu określonych poprawek, określonych zmian, określonych przetasowań w najważniejszych instytucjach państwowych, na które to zmiany zgodzą się wszyscy! Bez zgody wszystkich, bez zgody koalicji rządzącej, PiSu i wyborców reprezentowanych przez Konfederację, nie będzie przywrócenia praworządności.
To, co proponujemy, to jest pewien punkt wyjścia do rozmów, do negocjacji. Jesteśmy całkowicie otwarci na sugestie, propozycje, konstruktywne, akceptowalne zmiany każdego, kto będzie zainteresowany tym, żeby w duchu patriotycznym i merytorycznym rozmawiać o przywróceniu, faktycznym przywróceniu praworządności w Polsce.

Jak wyjaśnił Wawer to co jest potrzebne to:
– Oczyszczenie Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, oczyszczenie z osób najbardziej politycznie uwikłanych. Takich, które są nieakceptowalne dla co najmniej jednej ze stron sporu politycznego.
Po drugie, przygotowanie poprawki do Konstytucji polskiej i jednocześnie wybór nowych składów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa. Akceptowalnego dla całego kraju składu tych trzech najważniejszych organów, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego, który jest najważniejszą organizacją sądową, która ma prawo rozstrzygać spory we wszystkich innych kwestiach. Potrzebujemy Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadają niekwestionowane autorytety.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY