Konfederacja wystąpiła z propozycją RESETU KONSTYTUCYJNEGO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Materiały prasowe Konfederacji

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Konfederacji Michał Wawer oraz Roman Fritz poruszyli temat problemów w sądownictwie jakie zafundowały Polsce “dwa zwalczające się plemiona”. Przedstawili, w imieniu Konfederacji, również pomysł na rozwiązanie :wojny domowej w sądownictwie”.

Michał Wawer:
– Sprawa Kamińskiego i Wąsika jest niestety kolejną bitwą w trwającej od 9 lat wojnie domowej. Obserwujemy stopniowy rozpad polskiego systemu prawnego i państwa na dwa alternatywne porządki prawne. Coraz mniej uznawane są wspólne instytucje, a debata między rządem a opozycją trwa. Ostatnie działania rządu, zwłaszcza wobec Krajowej Rady Sądownictwa, otwierają drogę do podważania mocy prawnej tysięcy wyroków. Kryzys przechodzi z władzy sądowniczej na ustawodawczą, co może prowadzić do zamieszek i rozpadu społeczeństwa.

Realna stawka tego kryzysu polega na tym, czy zachowamy zdolność do tworzenia nowego prawa, czy Polska stanie się krajem zajmującym się jedynie wewnętrznymi sporami. Potrzebujemy trwałego rozwiązania, a jedyną metodą jest konsensus wszystkich sił politycznych. Apelujemy o dialog, reset konstytucyjny i porozumienie, które będzie akceptowalne dla wszystkich.

Roman Fritz:
– Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość sprawiają nam duże problemy prawne. Sędziowie są mianowani na podstawie partyjnych układów zamiast być niezależni, co prowadzi do chaosu i paraliżu instytucji państwowych. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia błędnie opiera się na orzeczeniach trybunałów międzynarodowych, co nie jest podstawą dla polskiego życia prawnego.
Panowie Kamiński i Wąsik, przestępcy skazani za sprawę z 2007 roku, to tylko szczyt góry lodowej. Ich rola w sprawie Pegasusa oraz kwestie cenzury prewencyjnej wymagają szczegółowego zbadania. Apelujemy do PiS o wycofanie mandatów tych posłów i zastąpienie ich osobami, które nie noszą piętna przestępstw. Polski Sejm nie zasługuje na tak skandaliczne sytuacje, jak zasiadanie przestępców na sali plenarnej.

Obaj posłowie Konfederacji jednocześnie apelowali o podjęcie działań na rzecz deeskalacji sytuacji, resetu konstytucyjnego, oraz zaangażowania wszystkich sił politycznych w rozmowy mające na celu wypracowanie porozumienia, które będzie akceptowane przez całe społeczeństwo. Konfederacja deklaruje gotowość pełnienia roli mediatora i liczy na wsparcie innych sił politycznych oraz społeczeństwa w dążeniu do trwałego rozwiązania kryzysu.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY