„Obiecywaliście, że wjedziecie do TVP jak Braun z gaśnicą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Poseł Michał Wawer w Sejmie o mediach publicznych o projekcie uchwały Sejmu nt. mediów publicznych.

– Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Szanowna koalicjo połączona dostępem do nowej władzy. Rozczarowujące to jest! Rozczarowujące to jest jak niemrawo wam idzie z telewizją publiczną. Dlatego, że przez całą kampanię prowadziliście retorykę buńczuczną, wojowniczą, obiecującą, że jak tylko dojdziecie do władzy to dzień po początku nowej kadencji, a już maksymalnie dzień po sformowaniu rządu wjedziecie do TVP jak Braun z gaśnicą. Zrobicie porządek. Wszystkich wyrzucicie, wprowadzicie nowe zasady.

To się wydawało, że może nawet jeszcze nastąpić, kiedy na funkcję ministra kultury powołaliście pana Bartłomieja Sienkiewicza, który jest przecież człowiekiem, który poza pochodzeniem nic z kulturą wspólnego nie ma. Ma za to ogromne doświadczenie w podpalaniu budek na manifestacjach patriotycznych. I jest specjalistą od brudnej roboty i siłowych rozwiązań. (…)

Ci bardziej optymistyczni mogli oczekiwać, że może będą jakieś nowe zasady. Że to będzie nie tylko rozliczeń i zrobienia porządków ale tu będzie jakaś systemowa zmiana. Będą jakieś nowe zasady, nowy ustrój. Nowe zasady wybierania władz TVP, kształtowania jej przekazu. Albo chociaż jakiś człowiek wyznaczony na szefa telewizji publicznej obdarzony jakimś autorytetem a nie tylko partyjnymi plecami. Też nic takiego nie nastąpiło.

Po kilku dniach od sformowania nowego rządu już widzimy, że opadł ten rewolucyjny zapał. Opadły duże słowa, opadły obietnice. Została tylko ta mizerna uchwała nad którą dzisiaj debatujemy. Mizerna uchwała która tak naprawdę powtarza tylko jakieś prawnicze wynurzenia, które przez całą mijającą kadencję powtarzaliście raz po raz. Mizerna uchwala, która tak naprawdę jest szukaniem jakiegoś kruczka prawnego. Kruczka prawnego, żeby usunąć ludzi PiS-u, pisowskich funkcjonariuszy a na to miejsce wprowadzić swoich funkcjonariuszy.

Wy w tej uchwale piszecie, że Polacy nie akceptowali tego jak wyglądała telewizja publiczna za rządów PiS-u. I że głosowali przeciwko temu. Tak, to prawda! Nie akceptowali i głosowali przeciwko temu. I mieli rację. Natomiast nie głosowali za tym, żeby z TVPiS zrobić TVPlatforma. A wy do tego dążycie. Ta uchwała jest pierwszym krokiem, żeby to zrobić.

Polacy nie chcą TVPlatforma. Polacy chcą telewizji publicznej odpolitycznionej, rzetelnej, uczciwej. Chcą zaprzestania pompowania pieniędzy podatników w propagandę.

Konfederacja w sprawie tej uchwały wstrzyma. Wstrzyma, żeby nie było tutaj posądzeń, że opowiadamy się za jedną albo za drugą stroną. Że bronimy TVPiS albo popieramy wprowadzenie TVPlatforma.

Nikt bardziej od Konfederacji nie wie jak zła była TVPiS przez te ostatnie 8 lat. W uzasadnieniu uchwały jest mowa o tym, że opozycja miała 20% czasu antenowego przez ten czas. Z tych 20% Konfederacja miała ZERO procent. W tym czasie, kiedy politycy Lewicy sobie regularnie chodzili do programów publicystycznych w TVP i ich obecność była regularnie podbijana, przez teoretycznie prawicowy PiS, byli wspierani, budowani medialnie, Konfederacji nie było tam w ogóle. Taka była strategia PiS-u na budowanie prawicy w Polsce. Mam nadzieję, że jesteście państwo z siebie dumni, patrząc na to jakie wyniki wyborcze wam to przyniosło.

Konfederacja wstrzyma się w sprawie tej uchwały od głosu. I będziemy zawsze wypowiadać się zarówno przeciwko TVPiS, jak i przeciwko TVPlatforma.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY