Kim Dzong Un dostarczy broń Putinowi? Po to się spotkali?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się w środę. Podczas spotkania omówiono kwestie wojskowe, wojnę na Ukrainie i możliwą pomoc Rosji dla tajnego programu satelitarnego państwa komunistycznego.

Po przybyciu Kima pociągiem z Korei Północnej Putin oprowadził go po najbardziej zaawansowanym w Rosji miejscu startu rakiet kosmicznych na Dalekim Wschodzie, kosmodromie Wostocznyj, Kim zadał wiele szczegółowych pytań na temat rakiet.

Po wycieczce Putin i Kim przeprowadzili kilka godzin rozmów ze swoimi ministrami, a następnie w cztery oczy, po czym nastąpił wystawny lunch składający się z rosyjskich pierogów z kraba kamczackiego, a następnie jesiotra z grzybami i ziemniakami. Kim wzniósł toast lampką rosyjskiego wina za zdrowie Putina, zwycięstwo „wielkiej Rosji” i przyjaźń koreańsko-rosyjską, przepowiadając zwycięstwo Rosji w jej „świętej walce” z Zachodem w wojnie ukraińskiej. „Głęboko wierzę, że bohaterska armia i naród rosyjski wspaniale odziedziczą swoje zwycięstwa i tradycje oraz energicznie zademonstrują swoją szlachetną godność i honor na dwóch frontach: operacji wojskowych i budowy potężnego narodu”.

„Rosyjska armia i naród z pewnością odniosą wielkie zwycięstwo w świętej walce o ukaranie wielkiego zła, które rości sobie prawo do hegemonii i podsyca iluzję ekspansjonizmu” – dodał Kim, podnosząc kieliszek.

Urzędnicy amerykańscy i południowokoreańscy wyrazili obawy, że Kim dostarczy broń i amunicję Rosji, która zużyła ogromne zapasy w ciągu ponad 18. miesięcy wojny na Ukrainie. Moskwa i Pjongjang zaprzeczają takim zamiarom.

Putin wielokrotnie dawał do zrozumienia, że omawiano współpracę wojskową, ale ujawnił niewiele szczegółów. W rozmowach uczestniczył minister obrony Siergiej Szojgu, a Kreml powiedział, że sąsiedzi omawiają drażliwe kwestie, które nie nadają się do dyskusji publicznych.

Zapytany przez rosyjskie media, którym na szczycie zapewniono znaczny dostęp, czy Rosja pomogłaby Kimowi w budowie satelitów, Putin odpowiedział: „Po to tu przyjechaliśmy”.

Putin powiedział, że Kim planuje teraz odwiedzić fabryki lotnictwa wojskowego i cywilnego w rosyjskim mieście Komsomolsk nad Amurem oraz dokonać inspekcji rosyjskiej floty na Pacyfiku we Władywostoku.

Zdjęcie: screen YouTube

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY