Zaskakujący zwrot akcji? Greta Thunberg przeciw wiatrakom

wideo
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protestujący przeciw wiatrakom na terenach Lapończyków. Wśród nich Greta Thunberg.

Protestujący przeciw wiatrakom na terenach Lapończyków. Wśród nich Greta Thunberg. / Fot. YouTube

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wraz z dziesiątkami innych aktywistów zajęła w poniedziałek wejście do norweskiego ministerstwa energii w Oslo, aby zaprotestować przeciwko farmom wiatrowym budowanym na ziemiach tradycyjnie wykorzystywanych przez rdzenną ludność lapońską.

Zobacz także: Bp Strickland o pornografii: “Kultura pogrąża się w coraz większej ciemności”

Aktywiści protestują przeciwko budowie sześciu lądowych farm wiatrowych na półwyspie Fosen w środkowej Norwegii – największego takiego projektu w Europie. Większościowym właścicielem projektu jest Statkraft, firma energetyczna należąca do państwa norweskiego.

“Państwo norweskie łamie prawa człowieka i jest to całkowicie nie do przyjęcia, a my musimy solidarnie stanąć w tej walce” – powiedziała Thunberg.

W październiku 2021 roku norweski Sąd Najwyższy orzekł, że budowa turbin narusza prawa Lapończyków, którzy od wieków wykorzystują te tereny do hodowli reniferów – jednak ponad rok później farmy nadal działają.

Lapończycy i aktywiści klimatyczni okupowali pomieszczenia przez cały weekend. Policja usunęła ich około 2:30 w poniedziałek, ale wrócili później tego samego ranka. Według norweskiej agencji informacyjnej NTB, cytowanej przez NRK, w poniedziałek rano wokół budynku ministerstwa zgromadziło się około 200 protestujących.

Turbiny muszą zostać zburzone, a ziemia zwrócona Lapończykom – uważa liderka blokady i przedstawicielka rdzennej ludności Skandynawii Ella Marie Haetta Isaksen.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Tysol, Politico

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY