Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Biden: Jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki / Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta

Jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni, jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale i o demokracji i pokoju na całym świecie - powiedział prezydent USA Joe Biden.
  • Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, odbywa się dziś w Warszawie w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
  • Amerykański przywódca oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki jest coraz silniejszy i coraz bardziej solidarny.
  • Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że nie można w przyszłości dopuścić do powtórki z historii.
  • Zobacz także: Karol Rehka: “Celem naszych wysiłków jest uniknięcie wojny”

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, odbywa się dziś w Warszawie, w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz sekretarza Jensa Stoltenberga.

Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO

– powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Pochwalił również sekretarza NATO za wykonywanie jego zdaniem solidnej pracy. Zaznaczył, że w bardzo polega na jego osądach sytuacji na świecie, w tym wojny na Ukrainie.

Przypomniał, że B9 została powołana w 2015 roku, więc rok po aneksji Krymu przez Rosję.

A teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni (…) jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie

– zaznaczył Joe Biden.

Czytaj więcej: Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają rozpoczynają Wielki Post

Stoltenberg apeluje o dalsze dostawy broni

Sekretarz generalny NATO w swoim wystąpieniu podziękował prezydentowi USA za wspaniałe przywództwo. Pogratulował również odwagi podczas odwiedzin Kijowa.

Twoja ostatnia wizyta w Ukrainie, w Kijowie, pokazała rosnące wsparcie i zaangażowanie na rzecz Ukrainy i zabezpieczenia tej części Europy

– zaznaczył Jens Stoltenberg.

Stwierdził, że nie wiadomo, kiedy wojna się skończy. Jednakże należy podjąć odpowiednie środki, aby ta historia znowu się nie powtórzyła.

Ale kiedy się skończy musimy upewnić się, że historia nie powtórzy się, nie zatoczy kręgu

– oświadczył sekretarz NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY