Holenderski wywiad ostrzega przed próbami sabotażu. Rosyjski statek mapował podwodne rurociągi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nord Stream 2

Nord Stream 2 / Fot. flickr.com

Holenderski wywiad wojskowy twierdzi, że rosyjskie służby specjalne przygotowują się do ataku na cele infrastrukturalne, w tym rurociągi, kable podmorskie i farmy wiatrowe na Morzu Północnym.
  • Holenderski wywiad donosi, że Rosjanie przygotowują się do próby sabotażu na zachodniej infrastrukturze przesyłowej.
  • Ostatnio przechwycono rosyjski okręt, który mapował dno Morza Północnego.
  • W raporcie wywiadu podkreślono, że celem są podwodne kable, farmy wiatrowe oraz gazociągi.
  • Zobacz także: Bąkiewicz: Bardzo długo liczyłem na współpracę z Winnickim i z Bosakiem

Holenderski wywiad doniósł ostatnio o rosyjskich próbach sabotażu wrażliwej infrastruktury zachodniej. W związku z powyższym, brytyjska i holenderska marynarka wojenna zintensyfikowały w ostatnim czasie patrole morskie na Morzu Północnym, aby spróbować zapobiec wszelkim próbom sabotażu.

O sprawie informuje m.in Financial Times. W publikacji czytamy, że holenderskie władze wywiadowcze ostrzegły przed rosyjskimi próbami sabotażu infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym i zaleciły operatorom, aby mieli się na baczności.

Alarm podniesiono po raporcie opublikowanym w poniedziałek przez holenderską jednostkę wywiadu wojskowego MIVD. W dokumencie stwierdzono, że Rosja rozpoczęła działania wskazujące na szpiegostwo, a także przygotowujące operacje zakłócenia i sabotażu podwodnych kabli, farm wiatrowych i gazociągów na Morzu Północnym.

Szef MIVD gen. Jan Swillens poinformował, że w ostatnich miesiącach na holenderskiej farmie wiatrowej wykryto rosyjski statek, który próbował mapować infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym. W porę został odeskortowany przez holenderską marynarkę i straż przybrzeżną. 

Rosja odwzorowuje, jak funkcjonują nasze parki wiatrowe na Morzu Północnym. Są bardzo zainteresowane tym, jak mogą sabotować infrastrukturę energetyczną

– zaznaczył gen. Jan Swillens.

Wg. autorów raportu, operatorzy infrastruktury morskiej powinni zwiększyć środki bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Meloni w Warszawie. Premier Włoch zapewniła o współpracy z Polską

Podobne ostrzeżenie wydała Norwegia

W ubiegłym tygodniu w ramach corocznej oceny bezpieczeństwa podobne ostrzeżenie wydała Norwegia. Służby wskazały, że choć jest mało prawdopodobne, by norweska infrastruktura została poddana sabotażowi, to jeśli Moskwa zdecyduje się na eskalację konfliktu na Ukrainie, sektor naftowy będzie szczególnie wrażliwym celem. 

Pola naftowe na Morzu Północnym byłyby bardzo dużym celem strategicznym rosyjskiej marynarki wojennej w wojnie przeciwko NATO, a ich zniszczenie poważnie zaszkodziłoby brytyjskiej i reszcie Europy zdolności do walki

– zauważył serwis “OSINTdef

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY