Inflacja w Polsce. Najnowsze dane wskazują na wzrost do poziomu 17,2 procent

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Inflacja

Inflacja / Fot. Pixhere

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w styczniu wyniosła 17,2 proc. Zdaniem polskich ekonomistów jest to pozytywne zaskoczenie, zważywszy na powrót podatku VAT.

Inflacja na poziomie 17,2 proc. to pozytywne zaskoczenie dla ekonomistów, bo spodziewali się odczytu sięgającego co najmniej 17,7 procent. Analitycy z ING mówili nawet o przekroczeniu 18 procent. Już pojawiają się nieśmiałe sygnały, że szczyt inflacji wyraźnie się spłaszczył. Wskaźnik ze stycznia i tak jednak jest wyższy od wyniku z grudnia.

W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 2,4 proc. m/m – głównie za sprawą podwyżek cen energii (34,0 proc. r/r i 10,4 proc. m/m)

– czytamy w analizie PKO BP.

Czytaj więcej: Lubelszczyzna: Odkryto nowe zasoby gazu ziemnego

Standardowe stawki VAT powodem wzrostu inflacji

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczą, że wróciły standardowe stawki VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie, a duża grupa przedsiębiorców dokonała noworocznych aktualizacji cenników.

Bieżąca inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności. Presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona w większości państw UE – średnio prawie 66 proc. cen rośnie w tempie powyżej 5 procent. W Polsce to około 90 proc. cen

– podkreślił Polski Instytut Ekonomiczny.

W styczniu rok do roku żywność podrożała o 20,7 procent. Miesiąc do miesiąca to też wzrost o blisko 2 procent. W całym 2023 roku Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się średniej inflacji na poziomie 13 procent. Wiele wskazuje na to, że Rada Polityki Pieniężnej – w reakcji na spłaszczenie szczytu inflacji – nie będzie decydowała się na podniesienie stóp procentowych. Ostatnie pięć miesięcy to okres stabilizacji dla kredytobiorców.

Skoro od 5 miesięcy nie podnosiliśmy stóp procentowych, oceniamy, iż obecny poziom jest najwłaściwszy z punktu widzenia walki z inflacją przy – w naszej ocenie – minimalnych kosztach, jakie ponosi społeczeństwo i gospodarka

– powiedział prof. Henryk Wnorowski.

Rada Polityki Pieniężnej nie zamknęła sobie drzwi do wznowienia cyklu podwyżek stóp.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY