Udar mózgu. Neurolodzy apelują o jak najszybsze działanie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Co roku 80 tysięcy osób doznaje udaru mózgu. Szansą dla części chorych jest jedna z nowoczesnych metod leczenia trombektomia.
  • W Polsce co roku szpitale odnotowują 80 tys. nowych pacjentów po udarze mózgu.
  • Neurolodzy wskazują, że tzw. oknie terapeutycznym można zastosować trombektomię mechaniczną.
  • Lekarzy apelują, aby nie zwlekać z pomocą w przypadku podejrzenia udaru.
  • Zobacz także: Die Welt: “Odważny plan polskiego giganta Pepco”

Trombektomia mechaniczna jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia udarów mózgu. Można ją zastosować u pacjentów, ale tylko w czasie tzw. okna terapeutycznego. Lekarze przypominają, by nie zwlekać z pomocą w przypadku podejrzenia wystąpienia udaru.

Jesteśmy krajem, gdzie nadal udar mózgu to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. Dotyczy ok. 80 tysięcy pacjentów rocznie, a więc skala jest ogromna. Wyróżniamy dwa rodzaje udarów. 80 proc. to udary niedokrwienne, a więc tam, gdzie dochodzi do zatkania naczyń mózgowych i niedokrwienia okolic mózgu. 20 proc. to udary krwotoczne. Występują wówczas, gdy pękają naczynia mózgowe i dochodzi do wylania się krwi do mózgu do różnych struktur

– wskazuje prof. Konrad Rejdak.

Czytaj więcej: Ruch Narodowy sprzedał się PiS-owi? Sośnierz: Wiemy o przepływach finansowych

Czas najważniejszy przy udarze mózgu

Lekarz przypomina, że skuteczna pomoc może być udzielona w tzw. oknie terapeutycznym, czyli w czasie nie dłuższym niż 4,5-6 godzin od wystąpienia objawów.

Pamiętajmy, że w tej chorobie czas jest kluczowy. Szybkość dotarcia do szpitala oznacza szansę na przywrócenie zdrowia i podjęcia leczenia, które może udrożnić te naczynia mózgowe

– zauważył neurolog i kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Mowa o trombektomii, która polega na mechanicznym usunięciu zatoru lub zakrzepu ze światła naczynia i daje szansę na powrót do sprawności pacjentom po najcięższych udarach. W Polsce ten sposób leczenia realizowany jest od blisko czterech lat. Neurolog alarmuje, aby nie lekceważyć niepokojących objawów udaru mózgu.

Chodzi o nagłe zaburzenia mowy, niedowład połowiczny w zakresie kończyn – może być on wybiórczy i dotyczyć jednej kończyny: ręki, nogi – zaburzenia równowagi, trudności z chodzeniem, zaburzenia czucia. Ważną grupą może być zaniewidzenie czy zaburzenie widzenia połowiczego. Należy na to bardzo zwracać uwagę i każde takie zdarzenie musi wiązać się z wzywaniem pomocy

– powiedział prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Więcej informacji dotyczących udaru mózgu, również na temat trombektomii m.in. wywiad z prof. Agnieszką Słowik, krajowym konsultantem do spraw neurologii, a także informacje na temat rehabilitacji i jadłospis przeciwudarowy, znajdziemy w lutowym numerze miesięcznika “Szlachetne Zdrowie”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY