Gen. Andrzejczak w amerykańskiej MSNBC. “Środek ciężkości przeniesiony został z Niemiec do Polski”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polski generał w USA

Gen. Rajmund Andrzejczak / Fot. Twitter

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak był gościem programu "Morning Joe" amerykańskiej stacji MSNBC, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące wojny na Ukrainie, polskiej pomocy i polskich planów wzmocnienia sił zbrojnych.
  • Prowadząca “Morning Joe” Mika Brzezinski mówiła o tym, że wojna na Ukrainie weszła w decydującą fazę. Na Ukrainę mają zostać wysłane kolejne czołgi.
  • Jeden z ekspertów zwrócił uwagę na to, że środek ciężkości NATO i UE zdaje się być przesunięty do Polski.
  • Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyznał, że na Ukraine wysłano setki sztuk pojazdów i uzbrojenia.
  • Zobacz także: IMGW ostrzega przed silnym mrozem. Oblodzenia na drodze i opady śniegu

Morning Joe to amerykański talk show publicystyczny emitowany w dni powszednie w godzinach porannych na kanale informacyjnym MSNBC. Prowadzony jest przez byłego republikańskiego kongresmana Joe Scarborough, który relacjonuje i omawia wiadomości dnia w formacie panelu ze współgospodarzem Miką Brzezinski.

Prowadząca Mika Brzezinski mówiła o tym, że wojna na Ukrainie weszła w decydującą fazę. Na Ukrainę mają zostać wysłane kolejne czołgi, a całemu przedsięwzięciu przewodzi Polska, która pospieszyła z wielokierunkową pomocą, natychmiast i bez zbędnych dyskusji.

Ukraina jest bardzo ważna dla Polski, jest niezwykle istotnym regionem o znaczeniu globalnym, zatem od pierwszych dni wojny, Polska ruszyła z pomocą. 8 milionów Ukraińców przekroczyło naszą granicę. Kilka milionów nadal przebywa w Polsce. Uruchomiliśmy programy socjalne, medyczne, edukacyjne i zaczęliśmy organizować transporty sprzętu niezbędnego do zwycięstwa

– wyjaśnił gen. Rajmund Andrzejczak.

“Środek ciężkości NATO i UE przesunięty do Polski”

Jeden z obecnych w studio ekspertów zwrócił uwagę na to, że od chwili rozpoczęcia wojny środek ciężkości NATO i UE zdaje się być przesunięty do Polski.

Każdego dnia daje się odczuć, że ten środek ciężkości przeniesiony został z Niemiec do Polski, do Warszawy. Liczy się sytuacja strategiczna i położenie geograficzne. Polska zainwestowała w obronę i sprzęt (…) I nie zamierzamy na tym poprzestać. Natomiast najważniejsze pozostaje zwycięstwo Ukrainy

– powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Inny z ekspertów zauważył, że za dwa tygodnie minie rocznica inwazji Rosji na Ukrainę, a Putin nie spodziewał się, że tyle to potrwa – jak pan, jako osoba znająca się na wojnie, zwłaszcza tej wojnie, sądzi, w którym kierunku to wszystko będzie zmierzało? – zapytał.

To bardzo trudne pytanie, ponieważ wszystko rozbija się o politykę, o ekonomię. Ukraina musi zyskać polityczna i ekonomiczną przewagę. Sytuacja nadal jest bardzo ciężka, niebezpieczna, dramatyczna, ale jest to decydujący moment. To co zrobimy dziś, przejdzie do historii, to czego nie zrobimy również. Zatem, teraz albo nigdy

– ocenił polski generał.

Jedna z ekspertów zauważyła, że Rosjanie ponoszą ogromną liczbę strat, lecz Władimir Putin nie zamierza zakończyć wojny.

Jesteśmy sąsiadami Rosji od setek lat. Znamy ich i ich metody walki, to nie jest dla nas niespodzianką. Standardy walki rosyjskiej armii są zupełnie odmienne od tych w zachodnich. Nie da się porównać Rosji do Zachodu

– wyjaśnił.

Czytaj więcej: Morawiecki przypomina spotkanie w Moskwie. “Odwagi panie Tusk” [+WIDEO]

Polska przyjęła rolę regionalnego lidera

Joe Scarborough zauważył, że Polska pierwszy raz od 1945 r. zajęła pozycję lidera w podejmowaniu kluczowych dla bezpieczeństwa Europy decyzji.

Polska zajęła miejsce zajmowane przez Niemcy od 1945 roku, jest na linii frontu wolności. Fascynującym jest fakt że kilka tygodni temu popchnęliście Niemcy do podjęcia decyzji o wysłaniu czołgów, z kolei Niemcy później popchnęły USA, mówiąc – my to zrobimy, kiedy wy to zrobicie – więc Polska była tutaj prawdziwym liderem, przywódcą. Co się zmieni pod tym względem w przyszłym roku i czego jeszcze potrzebuje Ukraina?

– podkreślił były kongresmen Joe Scarborough.

Od samego początku nasza gotowość w wysyłaniu sprzętu była kluczowa. Był jasny przekaz władz- wysyłać tyle ile możemy. Więc nie dziesiątki, ale setki sztuk sprzętu wojskowego pojechało na Ukrainę. Z operacyjnych i militarnych powodów Ukraina potrzebuje jednak zachodniego sprzętu

– dodał generał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY