Litwa: Mleczarze protestują przeciw niskim cenom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Litewscy mleczarze protestują w związku z niskimi stawkami, jakie są im płacone za świeże mleko. Podczas akcji stawiają krzyże przed supermarketami i zakładami przetwórstwa mlecznego.

W wydanym w niedzielę oświadczeniu organizatorzy piszą, że protestujący domagają się “przeprowadzenia prawdziwych trójstronnych negocjacji między rolnikami, przetwórcami i handlowcami (oraz) zaprzestania szantażowania państwa litewskiego ciągłym obniżaniem cen” i będą starali się “zwrócić uwagę opinii publicznej na niesprawiedliwy podział cen w łańcuchu żywnościowym”.

W 2019 roku rolnicy postawili na swoich polach zielone krzyże, aby zaprotestować przeciwko podatkom.

Ministerstwo rolnictwa podało, że ceny skupu świeżego mleka na Litwie, która eksportuje do 70 proc. swoich produktów mlecznych, zaczęły spadać w październiku ubiegłego roku z powodu znacznego spadku cen śmietany, masła i serów twardych na rynkach zagranicznych.

Wpłynęło to na konkurencyjność litewskich produktów mlecznych i sprzedaż, prowadząc do gromadzenia się nadwyżek produktów mlecznych w magazynach – podaje ministerstwo.

Dane Centrum Informacji Rolnej i Biznesu Wiejskiego pokazują, że średnia cena skupu świeżego mleka na Litwie spadła w grudniu drugi miesiąc z rzędu do 0,51 euro za kilogram, co oznacza spadek o 6,7 proc. w stosunku do listopada, ale wzrost o 19,3 proc. rok do roku.

Producenci mleka oświadczyli, że jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać, mogą być zmuszeni do zamknięcia swoich gospodarstw.

Tymczasem przetwórcy utrzymują, że na ceny skupu duży wpływ mają rynki eksportowe, gdzie w ostatnich miesiącach spadły zarówno ceny, jak i popyt.

Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że wkrótce zainicjuje zmiany legislacyjne w celu indeksowania cen produktów ze świeżego mleka do cen sprzedaży produktów mlecznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

lrt.lt

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY