Jest petycja do rządzących o wsparcie dla hospicjów perinatalnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. facebook.com/MorawieckiPL

Fundacja Grupa Proelio stworzyła petycję, w której zaapelowano o "odblokowanie ustawy o hospicjach perinatalnych". Apel może za pośrednictwem strony internetowej tej organizacji poprzeć każdy internauta.

Zobacz także: Media Narodowe walczą z cenzurą YouTube’a. Ruszyła zbiórka

Bezczynność kosztuje

Chodzi o złożoną blisko dwa lata temu inicjatywę Solidarnej Polski. Od tego czasu projekt “ugrzązł”. Temat jest cały czas aktualny, choćby przez ostatni artykuł “Dziennika Gazety Prawnej”.

“Z danych resortu zdrowia i NFZ wynika, że liczba hospicjów perinatalncyh w 2022 r. nie tylko nie wzrosła, lecz spadła: z 16 do 13. Podobnie jak liczba pacjentek: z 459 w 2021 r. do 257 w 2022 r.” – poinformował niedawno “DGP”.

Fundacja Grupa Proelio jest zniecierpliwiona bezczynnością PiS i stworzyła petycję, którą każdy może podpisać, aby zaapelować do polityków o działania.

To bardzo smutne informacje, ponieważ w tym samym czasie liczba dzieci z wadami letalnymi potrzebujących opieki paliatywnej, bynajmniej się nie zmniejszyła. Naszym obowiązkiem jest zatroszczenie się o te dzieci. Rozwój hospicjów perinatalnych jest też bardzo istotny po to, aby kobiety które dowiadują się w czasie ciąży o wady letalnej dziecka wiedziały, że mają alternatywę inną niż skrócenie życia dziecka poza Polską – wskazała Fundacja, nawiązując do publikacji “DGP”.

Potrzebne są zmiany

Organizacja zwraca uwagę na główne problemy, na jakie napotykają hospicja perinatalne w Polsce.

Przedstawiciele hospicjów wskazują dwa główne powody dla których hospicja się nie rozwijają: systemowy (brak zorganizowanej sieci hospicjów i odpowiedniego podziału dostępnych środków finansowych) oraz przede wszystkim informacyjny (wiele kobiet zwyczajnie nie wie o tym, że może się zgłosić po pomoc). Tym problemom wychodzi naprzeciw poświęcony hospicjom perinatalnym projekt ustawy „o zmianie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”, złożony przez Solidarną Polskę jeszcze w marcu 2021 r. – napisano.

Choć działacze zaznaczają, że projekt mógłby doczekać się kilku poprawek, przede wszystkim apelują o rozpoczęcie prac nad nim.

Ustawa reguluje wiele istotnych kwestii, ale oczywiście mogłaby zostać jeszcze udoskonalona. Na kilka aspektów wymagających doprecyzowania zwróciła uwagę Naczelna Rada Lekarska. Kilka innych sami dostrzegamy – m.in. potrzebę tego, aby hospicjów perinatalnych było więcej. Do tego potrzeba jednak rozpoczęcia dyskusji nad tym projektem i wyjęcia go z sejmowej zamrażarki – wskazano.

Apel można wesprzeć za pośrednictwem tego linka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Fundacja Grupa Proelio

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY