Zwierzchnik rosyjskiej cerkwi agentem KGB? Odtajniono akta

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Patriarcha Cyryl I

Patriarcha Cyryl I / Fot. YouTube

Jak podają szwajcarskie media, z odtajnionych dokumentów wynika, że w latach 70. Władimir Michajłowicz Gundiajew, zwany od 2009 roku patriarchą moskiewskim Cyrylem, podczas swojego pobytu w Szwajcarii miał pracować dla KGB. Miał otrzymać kryptonim "Michajłow".

W ocenie Feliksa Corleya, badacza archiwów radzieckich służb specjalnych, objęcie wysokiej godności w hierarchii cerkiewnej bez podjęcia współpracy z KGB nie byłoby możliwe. Jego ocenę potwierdzałyby ustalenia szwajcarskich mediów. Jak podają, wedle odtajnionych akt, Gundiajew w latach 70. pracował dla KGB podczas swojego pobytu w Szwajcarii.

Gundiajew należy do osób mocno wspierających byłego oficera KGB, Władimira Putina i zleconą przez niego inwazję na Ukrainę.

W czasie zimnej wojny, kiedy religia w Związku Radzieckim była traktowana z podejrzliwością i wykorzystywana głównie jako narzędzie do szerzenia rosyjskiego światopoglądu, od duchownych często wymagano, aby zapisali się na agentów KGB, zanim pozwolono im opuścić ZSRR.

“Zawsze miałem wrażenie w rozmowach z Cyrylem, że szuka informacji” – powiedział jeden anonimowy rosyjski emigrant, który mieszkał w Genewie. “Był bardzo przyjazny, ale zadawał wiele pytań dotyczących zesłańców i członków kleru” – dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, republicworld.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY