Tragedia w Turcji i Syrii. Już ponad 2500 ofiar śmiertelnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tragedia w Turcji i Syrii

Trzęsienie ziemi w Turcji / Fot. Twitter

Co najmniej 2509 osób zginęło, a ratownicy ścigają się, by wyciągnąć ocalałych spod gruzów po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię, pozostawiając zniszczenia i gruzy po obu stronach granicy.
  • Według najnowszych danych w trzęsieniu ziemi zginęło w Turcji 1541 osób, a w Syrii 968 osób.
  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił siedmiodniową żałobę narodową.
  • Kondolencje złożył m.in. polski przywódca Andrzej Duda, przypominając, że Warszawa wysyła grupę ratowniczą.
  • Zobacz także: Trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Rośnie bilans ofiar [+WIDEO]

Jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie nawiedziło ten region od stulecia, wyrwało mieszkańców z łóżek około 4 rano w poniedziałek, wysyłając wstrząsy aż do Libanu i Izraela.

Według wiceprezydenta Turcji Fuata Oktaya w Turcji zginęło co najmniej 1541 osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

W sąsiedniej Syrii zginęło co najmniej 968 osób. Według syryjskiej państwowej agencji informacyjnej SANA, na obszarach kontrolowanych przez rząd zginęło 538 osób, głównie w regionach Aleppo, Hama, Latakia i Tartus.

Grupa “Białe Hełmy”, oficjalnie znana jako Syryjska Obrona Cywilna, zgłosiła 430 zgonów na obszarach kontrolowanych przez opozycję. Znaczna część północno-zachodniej Syrii, która graniczy z Turcją, jest kontrolowana przez siły antyrządowe podczas krwawej wojny domowej, która rozpoczęła się w 2011 roku.

Epicentrum wstrząsu o sile 7,8 w skali Richtera znajdowało się 23 kilometry na wschód od Nurdagi, w tureckiej prowincji Gaziantep, na głębokości 24,1 kilometra, podała amerykańska służba geologiczna (USGS).

Seria wstrząsów wtórnych rozbrzmiewała przez cały dzień. Według USGS największe trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło Turcję około dziewięć godzin po pierwszym trzęsieniu ziemi.

Czytaj więcej: Francja walczy z pornografią. “Zamierzam zakończyć ten skandal”

Erdogan ogłasza żałobę narodową

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w obliczu tragedii postanowił wprowadzić na siedem dni żałobę narodową. Obejmować ona będzie nie tylko krajowe placówki, ale również zagraniczne.

W związku z trzęsieniami ziemi, które miały miejsce w naszym kraju 6 lutego 2023 r., na siedem dni ogłoszono żałobę narodową. Nasza flaga zostanie podniesiona do połowy masztu aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego 2023 roku we wszystkich naszych krajowych i zagranicznych przedstawicielstwach

– poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W związku z tragedią, jaka uderzyła dziś w Turcję, wysłałem depeszę kondolencyjną na ręce Prezydenta R.T. Erdoğana. Nasi tureccy Sojusznicy otrzymują od nas pomoc ekspercką (grupa ratownicza PSP) oraz zapewnienie o solidarności i gotowości do innego potrzebnego wsparcia

– napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Polscy strażacy pomogą Turcji w związku z silnymi trzęsieniami ziemi, które nawiedziły dziś ten kraj. Wsparcie zaoferował szef MSWiA, Mariusz Kamiński, a oferta została zaakceptowana przez stronę turecką.

Na miejsce tragedii wyruszy ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR złożona z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

cnn.com, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY