Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Setki ofiar

pilne
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi na pograniczu Turcji i Syrii

Akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi na pograniczu Turcji i Syrii / Fot. Twitter

Co najmniej 100 osób zabitych w Syrii i ponad połowa tej liczby w Turcji - to dotychczasowe statystyki ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło oba kraje. Dodatkowo mowa o setkach rannych.
  • Trzęsienie o sile 7,8 uderzyło tuż po godzinie 4 nad ranem czasu lokalnego w poniedziałek, 23 kilometry na wschód od Nurdagi, w prowincji Gaziantep, na głębokości 24,1 kilometrów, poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Nurdagi znajduje się wzdłuż granicy turecko-syryjskiej.
  • W Turcji zginęło co najmniej 76 osób, a ponad 440 zostało rannych – podała krajowa agencja zarządzania kryzysowego AFAD. W sąsiedniej Syrii zginęło co najmniej 111 osób, a ponad 500 zostało rannych – podała syryjska telewizja państwowa, powołując się na ministerstwo zdrowia.
  • Silne wstrząsy wtórne były odczuwalne w południowej i centralnej Turcji. Około 11 minut po uderzeniu głównego trzęsienia ziemi, najsilniejszy wstrząs wtórny o magnitudzie 6,7 uderzył około 32 kilometrów na północny zachód od epicentrum głównego trzęsienia. Kolejny silny wstrząs wtórny o magnitudzie 5,6 wystąpił 19 minut po głównym trzęsieniu.
  • Zobacz także: Blokada Mediów Narodowych. Nowe fakty. Ekspert: “Historia nie spina mi się po stronie Google”

Trzęsienie było odczuwalne w kilku krajach w regionie

Trzęsienie o sile 7,8 uderzyło tuż po godzinie 4 nad ranem czasu lokalnego w poniedziałek, 23 kilometry na wschód od Nurdagi, w prowincji Gaziantep, na głębokości 24,1 kilometrów, poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Nurdagi znajduje się wzdłuż granicy turecko-syryjskiej, a trzęsienie było odczuwalne w kilku krajach w całym regionie, w tym w Syrii i Libanie.

W Turcji zginęło co najmniej 76 osób, a ponad 440 zostało rannych – podała krajowa agencja zarządzania kryzysowego AFAD.

W sąsiedniej Syrii zginęło co najmniej 111 osób, a ponad 500 zostało rannych – podała syryjska telewizja państwowa, powołując się na ministerstwo zdrowia. Zgony odnotowano w Aleppo, Latakii, Hamie i Tartusie.

Trwa akcja ratunkowa

Dziesiątki osób zostało uwięzionych pod gruzami, jak podaje grupa “Białych Hełmów”, oficjalnie znana jako Syryjska Obrona Cywilna, organizacja humanitarna utworzona w celu ratowania osób rannych w konflikcie. Duża część północno-zachodniej Syrii, która graniczy z Turcją, jest kontrolowana przez siły antyrządowe wskutek krwawej wojny domowej, która rozpoczęła się w 2011 roku.

Nagrania z Turcji udostępnione w mediach społecznościowych ukazują dziesiątki zawalonych budynków, podczas gdy przerażeni mieszkańcy tłoczą się na zaciemnionych ulicach pośród chaosu. Widać ratowników, którzy przy świetle latarek prowadzą akcję poszukiwawczo-ratunkową.

Dziennikarz Eyad Kourdi, który mieszka w Gaziantep i przebywał z rodzicami, kiedy trzęsienie ziemi uderzyło we wczesny poniedziałek, powiedział “czułem się tak, jakby to miało się nigdy nie skończyć”. Kiedy wstrząsy ustały, Kourdi i jego rodzice wyszli z domu będąc jeszcze w piżamach, stwierdził. Z kilkoma centymetrami śniegu na ziemi, czekali na zewnątrz w deszczu przez około 30 minut, zanim mógł wrócić do środka, aby wziąć płaszcze i buty.

Wstrząsy wtórne

Silne wstrząsy wtórne były odczuwalne w południowej i centralnej Turcji. Około 11 minut po uderzeniu głównego trzęsienia ziemi, najsilniejszy wstrząs wtórny o magnitudzie 6,7 uderzył około 32 kilometrów na północny zachód od epicentrum głównego trzęsienia. Kolejny silny wstrząs wtórny o magnitudzie 5,6 wystąpił 19 minut po głównym trzęsieniu.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Na razie nie ma konkretów w tej sprawie.

Wybuch gazociągu

Według doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi doszło do eksplozji gazociągu w pobliżu miasta Kahramanmaraş w południowej Turcji. Płonie poza kontrolą, a służby ratunkowe są całkowicie przeciążone akcją ratunkową.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMF24, CNN

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY