Agenci wpływu Kremla. Hakerzy ujawniają dane. Na liście polski polityk

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rosyjska flaga

Rosyjska flaga / Fot. YouTube

Dziennikarska sieć śledcza Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) przedstawiła sieć agentów wpływu, jaką miał zbudować deputowany do rosyjskiej Dumy Sargis Mirzachanjan. To wynik ujawnienia przez hakerów wiadomości e-mail Rosjanina.
  • Od co najmniej 2014 roku grupa lobbystów miała opracowane plany kierowania gotówki do europejskich polityków, aby pomóc jej legitymizować rosyjską okupację Krymu i promować pro-moskiewską politykę wewnątrz krajów UE.
  • Grupa płaciła politykom tysiące euro za proponowanie prorosyjskich rezolucji w europejskich organach ustawodawczych – wynika z nowego śledztwa przeprowadzonego przez Eesti Ekspress we współpracy z OCCRP, IrpiMedia, iStories i Profil.
  • Wyciekłe e-maile pokazują, jak cztery konkretne postacie polityczne w Europie współpracowały szczególnie blisko z Mirzakhanyanem i jego grupą: Robert Stelzl, prorosyjski działacz polityczny z Austrii; Manuel Ochsenreiter z niemieckiej populistycznej prawicowej partii AfD; Mateusz Piskorski, polski działacz polityczny aresztowany w 2016 roku za szpiegostwo na rzecz Rosji; oraz żona Piskorskiego, Marina Klebanowicz, która pomagała koordynować działania Agencji w Europie – wskazuje OCCRP.
  • Zobacz także: Media Narodowe walczą z cenzurą YouTube’a. Ruszyła zbiórka

Wieloletnie działania

Od co najmniej 2014 roku grupa lobbystów miała opracowane plany kierowania gotówki do europejskich polityków, aby pomóc jej legitymizować rosyjską okupację Krymu i promować pro-moskiewską politykę wewnątrz krajów UE.

Szczegóły działalności grupy wyszły na jaw dzięki zhakowanym i ujawnionym e-mailom należącym do jej koordynatora, rosyjskiego parlamentarzysty Sargisa Mirzakhaniana, który prowadził “Międzynarodową Agencję Polityki Bieżącej” w latach po aneksji Krymu.

E-maile sugerują, że jego grupa płaciła politykom tysiące euro za proponowanie prorosyjskich rezolucji w europejskich organach ustawodawczych – wynika z nowego śledztwa przeprowadzonego przez Eesti Ekspress we współpracy z OCCRP, IrpiMedia, iStories i Profil.

Pomagała również w organizowaniu wyjazdów osobistości politycznych z takich krajów jak Niemcy, Austria, Włochy, Czechy i Polska na kosztowne imprezy prorosyjskie na okupowanym Krymie i wypłacała honoraria za ich obecność. Z ogólnodostępnych informacji medialnych wiadomo, że wśród polityków, którzy byli na Krymie już po rozpoczęciu jego okupacji przez Rosjan są politycy Konfederacji Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk. Nie wiadomo nic o ich powiązaniach z odkrytą grupą.

Wśród zamieszanych Polak

Ujawnione maile dotyczą okresu od marca 2007 roku do września 2017 roku i nie jest jasne, czy Międzynarodowa Agencja Polityki Bieżącej działa do dziś, choć osoby związane z siecią jak włoski polityk Stefano Valdegamberi nadal wygłaszają prorosyjskie oświadczenia.

Wyciekłe e-maile pokazują, jak cztery konkretne postacie polityczne w Europie współpracowały szczególnie blisko z Mirzakhanyanem i jego grupą: Robert Stelzl, prorosyjski działacz polityczny z Austrii; Manuel Ochsenreiter z niemieckiej populistycznej prawicowej partii AfD; Mateusz Piskorski, polski działacz polityczny aresztowany w 2016 roku za szpiegostwo na rzecz Rosji; oraz żona Piskorskiego, Marina Klebanowicz, która pomagała koordynować działania Agencji w Europie – wskazuje OCCRP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

jagiellonia.org, twitter.com, occrp.org

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY