Węgry: Minister pisze list otwarty do KE ws. wpływania na wybory

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Węgier

Flaga Węgier / Fot. Archiwum

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga zwróciła się do Komisji Europejskiej o ujawnienie, czy współpracowała ona w jakikolwiek sposób z organizacją pozarządową Action for Democracy.

Varga stwierdziła, że w imieniu rządu wysłała list do Very Jourovej, unijnej komisarz ds. wartości i przejrzystości, zauważając, że w odniesieniu do wyborów powszechnych na Węgrzech w 2022 r. stało się jasne, że węgierskie partie opozycyjne otrzymały duże darowizny zagraniczne spoza Unii Europejskiej, w tym fundusze z Action for Democracy, a finansowanie miało na celu wpłynięcie na wybory. Powiązane dane są publicznie dostępne, oznajmiła w poście na Facebooku.

Znaczenie tej sprawy odbija się poza granicami Węgier, a kraje europejskie “muszą mieć zweryfikowane informacje o wszelkich zewnętrznych wpływach na ich demokratyczne procesy wyborcze” – napisała, zwracając uwagę na sprawę korupcji związaną z Katarem, która – jak napisała – “wymaga szczególnej uwagi ze strony instytucji UE”.

Varga wezwała też KE do ochrony czystości demokratycznych wyborów i wspólnych wartości UE poprzez uznanie finansowania wyborów spoza UE w odniesieniu do wyborów w państwach członkowskich “za czynnik ryzyka w swoich raportach krajowych”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dailynewshungary.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY