Ukraińskie służby ostrzegają. Putin nakazał zdobycie Donbasu do marca

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraińska granica

Ukraińska granica / Fot. Wikimedia Commons

​Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim żołnierzom zajęcie do marca całego terytorium obwodu donieckiego i ługańskiego na Ukrainie.
  • Jak poinformował przedstawiciel ukraińskich służb wywiadowczych Adrij Czerniak, Rosjanie mają przygotowywać się do wiosennej kontrofensywy.
  • Prezydent Rosji Władimir Putin miał przekazać swoim dowódcom, że mają zająć obwód doniecki i ługański do marca 2023 r.
  • Najprawdopodobniej nie dojdzie do ataku z Białorusi, której terytorium Rosja wykorzystuje głównie do szkoleń zmobilizowanych żołnierzy.
  • Zobacz także: Trump zapowiada rozliczenie się z ideologią trans. “To znęcanie się nad dziećmi”

Jak poinformował przedstawiciel ukraińskich służb wywiadowczych Andrij Czerniak, Rosjanie mają przygotowywać się do wiosennej kontrofensywy. Kreml chce ponownie zająć tereny wschodniej Ukrainy w jak najkrótszym czasie. Prezydent Rosji Władimir Putin miał przekazać swoim dowódcom, że mają zająć obwód doniecki i ługański do marca 2023 r.

Obserwujemy, że rosyjskie siły okupacyjne przerzucają na wschód dodatkowe grupy szturmowe, jednostki, broń i sprzęt wojskowy. Według wywiadu wojskowego Ukrainy Putin wydał rozkaz zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca 

– poinformował Andrij Czerniak.

Dodał, że najprawdopodobniej nie dojdzie do ataku z Białorusi, której terytorium Rosja wykorzystuje głównie do szkoleń zmobilizowanych żołnierzy i nie ma tam wystarczających środków.

Na dzień dzisiejszy nie ma utworzonych grup szturmowych. Nie ma zagrożenia wciągnięcia Białorusi do inwazji na pełną skalę po stronie Rosji na Ukrainę, ale są to oczywiście również zagrożenia, które musimy wziąć pod uwagę 

– dodał przedstawiciel ukraińskich służb wywiadowczych.

Czytaj więcej: Były premier skazany na pół roku ograniczenia wolności. Kazimierz M. nie płacił alimentów

Rosja szykuje się do kontrofensywy

W grudniu szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba stwierdził, że między styczniem, a lutym Rosja może podjąć próbę kontrofensywy. Jeszcze dalej poszedł dowódca armii ukraińskiej Walerij Załużny, który stwierdził, że rosyjskie wojsko znów ruszy do Kijowa, a do eskalacji konfliktu może dojść pod koniec stycznia lub wiosną.

Instytut Studiów nad Wojną zauważył, że według Ukraińców Rosja będzie zmuszona skupić się na Donbasie, gdyż nie ma już sprzętu i żołnierzy, by walczyć na całym 1500-kilometrowym froncie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY