Szef NATO z wizytą w Korei Południowej. Północna grozi wojną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg / Fot. YouTube

Korea Północna skrytykowała wizytę sekretarza generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) Jensa Stoltenberga w Seulu, nazywając ją preludium do wojny i próbą stworzenia azjatyckiej wersji NATO.
  • Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Park Jin, Stoltenberg powiedział, że Europa i Azja są “połączone” i uważa, że Korea Północna pomaga Rosji w jej wojnie na Ukrainie.
  • 27 stycznia Kim Jo Dzong, siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong-una, powiedziała, że Północ zawsze będzie “w jednym okopie” z Rosją, a USA narażają cały kontynent europejski na ryzyko wojenne i przekraczają czerwoną linię w sprawie czołgów.
  • Ostatnie posunięcia są interpretowane jako wysiłek Północy w celu rewitalizacji stosunków z Rosją do poziomu quasi-sojuszu, jaki miała w czasach zimnej wojny.
  • Zobacz także: Sejm przyjął zmiany w systemie ciepłowniczym. Moskwa: “Cały proces odbywa się bez udziału obywatela”

Stoltenberg przybył do Seulu w niedzielę na dwudniową wizytę, starając się zwiększyć relacje NATO z azjatyckimi partnerami, w tym Koreą Południową i Japonią. Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Park Jin, Stoltenberg powiedział, że Europa i Azja są “połączone” i uważa, że Korea Północna pomaga Rosji w jej wojnie na Ukrainie.

Północ wydaje ostatnio oświadczenia krytyczne wobec amerykańskiego planu pomocy Ukrainie w postaci czołgów.

27 stycznia Kim Jo Dzong, siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong-una, powiedziała, że Północ zawsze będzie “w jednym okopie” z Rosją, a USA narażają cały kontynent europejski na ryzyko wojenne i przekraczają czerwoną linię w sprawie czołgów.

Dwa dni później Kwon Dzong-gun, dyrektor generalny odpowiedzialny za sprawy amerykańskie w północnokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych, zaprzeczył zarzutom, że reżim handluje bronią z Rosją i stwierdził, że “nie byłoby wojny ukraińskiej, gdyby USA nie naruszały rozsądnych interesów bezpieczeństwa Rosji i nie dążyły do umocnienia NATO na wschodzie.”

Te ostatnie posunięcia są interpretowane jako wysiłek Północy w celu rewitalizacji stosunków z Rosją do poziomu quasi-sojuszu, jaki miała w czasach zimnej wojny.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

koreatimes.co.kr

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY