Węgry: Opozycja z szerokim strumieniem dotacji zagranicznych?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Węgier

Flaga Węgier / Fot. Archiwum

Węgierski Komitet Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że tajemnicza szwajcarska organizacja przekazała prawie 1 mld forintów (2,57 mln euro) węgierskiemu portalowi opozycyjnemu Ezalényeg. Informacja ta została ujawniona jako częściowy raport i upubliczniona dziś rano.

Jak informował Remix News w zeszłym roku, już 17 listopada ukazał się częściowy raport opisujący, w jaki sposób amerykańska organizacja pozarządowa Action for Democracy przekazała ponad 3 miliardy forintów węgierskiej lewicy w celu pokonania Orbána.

Kluczową postacią stojącą za amerykańską organizacją pozarządową jest Dávid Korányi, który wcześniej był głównym doradcą znanego lewicowego polityka na Węgrzech, Gergely’ego Karácsony’ego. Jednym z głównych beneficjentów Korányi’ego był ruch “Wszystko dla Węgier” Pétera Márki-Zay’a, nieudanego kandydata Węgier na premiera.

Nowe informacje Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego szczegółowo opisują, jak pierwsza transza pieniędzy została wysłana do węgierskiej opozycji w dniu rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Pieniądze płynęły jednak nie tylko na kampanie polityczne, ale także do sieci medialnych – ponad 1 mld forintów wysłano także do spółki Oraculum 2020 Ltd, która prowadzi lewicowy portal Ezalényeg.hu, znany ze szkalowania swoich celów. Lider Ezalényeg jest synem byłego socjalistycznego burmistrza Komló, Zoltána Pávy Jr. Organizacja pozarządowa Action for Democracy przekazała również prawie 150 mln HUF grupie DatAdat, która jest częściowo własnością Gordona Bajnai, który był również aktywny w kampanii Pétera Márki-Zaya w 2022 roku.

Márki-Zay w zeszłym roku w wywiadzie dał do zrozumienia, że sam był finansowany przez grupę DatAdat, która z kolei była finansowana z pieniędzy płynących z USA.

Stwierdził, że grupa DatAdat wysyłała wiadomości tekstowe do Węgrów podczas wyborów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY