Finlandia chce wstrzymać rozmowy o NATO, bo Turcja blokuje Szwecję

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojsko USA

Wojsko USA / Fot. flickr.com/The U.S. Army

Fiński minister spraw zagranicznych powiedział, że potrzebna jest przerwa w trójstronnych rozmowach z Turcją o wspólnym przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO, po tym jak Ankara zasygnalizowała, że nie poprze kandydatury Sztokholmu.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział we wtorek, że potrzebna jest co najmniej kilkutygodniowa przerwa w rozmowach Finlandii i Szwecji z Turcją na temat ich oferty członkostwa we wspólnym NATO.

“Potrzebna jest przerwa, zanim wrócimy do trójstronnych rozmów i zobaczymy, gdzie jesteśmy, gdy opadnie kurz po obecnej sytuacji, więc nie należy jeszcze wyciągać żadnych wniosków” – powiedział Haavisto agencji Reuters.

Jego oświadczenie pojawiło się po tym, jak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zablokuje ofertę Szwecji w NATO po proteście przed turecką ambasadą w Sztokholmie, na którym szwedzkie i duńskie grupy skrajnej prawicy spaliły Koran.

“Ci, którzy pozwalają na takie bluźnierstwo przed naszą ambasadą, nie mogą dłużej oczekiwać naszego poparcia dla ich członkostwa w NATO” – powiedział Erdogan w przemówieniu po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Tureccy politycy zarówno z bloku rządzącego, jak i opozycyjnego skrytykowali Szwecję, a tureccy protestujący oblegali w weekend konsulat generalny Szwecji w Stambule.

Impas między Szwecją a Turcją zmusił również Finlandię do zastanowienia się, czy powinna kontynuować swoją ofertę przystąpienia do zachodniego sojuszu wojskowego samodzielnie.

“Podstawową opcją” jest nadal jednoczesne wejście obu krajów do NATO, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa obu narodów nordyckich, powiedział Haavisto we wtorek fińskiemu nadawcy publicznemu YLE.

Ale powiedział również: “Musimy teraz ocenić sytuację i zobaczyć, czy stało się coś, co mogłoby zablokować dostęp Szwecji do sojuszu w dłuższej perspektywie”.

Haavisto dodał jednak, że “jest zbyt wcześnie”, aby podjąć teraz decyzję.

Kraje mogą przystąpić do NATO tylko wtedy, gdy wszyscy jego członkowie jednogłośnie się na to zgodzą, co skutecznie daje Turcji prawo weta wobec ewentualnego rozszerzenia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

balkaninsight.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY