Jaki: “Niemcy i Francja chcą zabrać Polsce prawo weta”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Patryk Jaki

Patryk Jaki / Fot. You Tube/ Patryk Jaki

Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki alarmuje, że Niemcy i Francja chcą zabrać m.in. Polsce prawo weta. W ten sposób państwa będą chciały przezwyciężyć impas w Radzie Unii Europejskiej.
  • Obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje zasada jednomyślności przy podejmowaniu najważniejszych decyzji.
  • Jak informuje europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, tę zasadę zamierzają znieść Niemcy i Francuzi.
  • Oba kraje chcą przeforsować ideę głosowania w Radzie Unii Europejskiej większością kwalifikowaną.
  • Zobacz także: Bruksela nie wypłaca funduszy za pomoc Ukrainie. Polska nadal czeka

Obecnie w Unii Europejskiej obowiązuje zasada jednomyślności przy podejmowaniu najważniejszych decyzji. Rozwiązanie ma chronić interesy małych i średnich państw, ale czasem prowadzi do trudności w prowadzeniu działań. W maju ubiegłego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że jeżeli UE ma działać szybciej, między innymi w kontekście rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, to zasada jednomyślności nie ma sensu w kluczowych obszarach polityki unijnej.

W niedzielę rządy Francji i Niemiec miały wspólne posiedzenie, po którym wydały deklarację, że oba kraje są gotowe zrezygnować z dotychczasowego mechanizmu weta w sprawach polityki zagranicznej i unijnych finansów na rzecz głosowania większością kwalifikowaną.

W ten sposób państwa będą chciały przezwyciężyć impas w Radzie UE, jaki miały sprawiać władze Polski i Węgier. Francusko-niemiecka deklaracja zawiera zapis, że oba kraje są gotowe na długoterminowy projekt dotyczący zmiany unijnych traktatów.

Propozycja zakłada, że jeśli któreś z państw członkowskich sprzeciwi się jakiejś decyzji, to będzie musiało zbudować koalicję, znajdują jeszcze co najmniej trzy podobnie myślące kraje, aby przełamać tzw. kwalifikowaną większość

– podsumowuje portal “onet.pl”.

Czytaj więcej: Rosnąca liczba azylantów w UE. Wzrost o niemal 50%

Jaki: “Niemcy i Francja chcą zabrać Polsce prawo weta”

Europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki zamieścił wpis, w którym komentuje te doniesienia. Polityk nie ma wątpliwości, że plany Berlina i Paryża są szkodliwe dla państwa polskiego.

Niemcy i Francja chcą zabrać Polsce prawo weta ws.polityki zagranicznej.Rozumiecie? Niemcy i Francja (w ramach UE) mimo sprzeciwu Polski będą mogli prowadzić w jej imieniu politykę dyplomatyczną z Rosją

– stwierdził europoseł Patryk Jaki.

Polityk przekonuje, że Berlin i Paryż krok po kroku zabiera Polsce suwerenność.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dorzeczy.pl, magnapolonia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY