Co Polacy sądzą o karze śmierci? Jest sondaż

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Gdy pominiemy znaczne różnice w niektórych zmiennych społeczno-demograficznych, temat obowiązywania kary śmierci dzieli Polaków po równo.

Zobacz także: Pluralizm niemile widziany. Europosłowie uderzają w przeciwników politycznych

W dniach 13-16 stycznia 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków na temat kary śmierci.

Ankietowani w równym stopniu opowiadali się za obowiązywaniem w Polsce kary śmierci, jak i przeciw niej. Gdyby jednak wziąć pod uwagę jedynie opinie skrajne („zdecydowanie tak lub nie”), to negatywne nastawienie do stosowania kary śmierci jest o 6 punktów procentowych wyższe. Warto podkreślić, że aż 1/5 respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Za karą śmierci optują najczęściej respondenci w wieku 35-44 lat, z których aż 52% odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” (vs. 41% wszyscy). Przeciwko są głównie osoby w wieku 18-24 lata (51% vs. 41% wszyscy) oraz respondenci z wykształceniem minimum na poziomie licencjatu (50% vs. 40% wszyscy).

Podsumowując, można stwierdzić, że gdy pominiemy znaczne różnice w niektórych zmiennych społeczno-demograficznych, kontrowersyjny temat jakim jest obowiązywanie kary śmierci dzieli Polaków po równo.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.01.2023, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY