W czym byliśmy najlepsi w ubiegłym 2022 roku w sporcie?

Zdjęcie ilustracyjne

Mistrz świata w lataniu precyzyjnym i wicemistrz świata w lataniu rajdowym indywidualnie oraz dwukrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym i rajdowym w klasyfikacji drużynowej Michał Wieczorek / Fot. FB Aeroklub Krakowski

W ubiegłym 2022 roku nasi reprezentanci zdobyli aż 336 medali w najwyższej rangą sportowych imprezach światowych we wszystkich dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich. A w czym byliśmy najlepsi? No oczywiście, że w sportach lotniczych, ale nie tylko. Najwięcej sukcesów, tych z najwyższej półki mieliśmy w 2022 roku w lotnictwie samolotowym. Na mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym, rajdowym, w akrobacji na samolotach średnio zaawansowanej oraz w lataniu na małych konstrukcjach samolotowych, czyli tzw. mikrolotach zdobyliśmy najwięcej, bo aż 13 złotych medali. 12 złotych medali zdobyliśmy na mistrzostwach świata w pływaniu lodowym, a 7 razy najlepsi byli nasi kajakarze na mistrzostwach świata i w klasyfikacjach końcowych Pucharu świata, tuż za nimi znalazł się kolejny mało nagłaśniany sport, czyli nurkowanie swobodne, w którym zdobyliśmy aż 6 złotych medali mistrzostw świata.

Zakończył się sportowy rok 2022. Czas więc na podsumowania. W ubiegłym roku mogliśmy się cieszyć z wielu naszych sukcesów sportowych, nie tylko tych medialnych, ale także w bardzo wielu dyscyplinach mniej znanych, mniej nagłaśnianych. Kiedy telewizja i inne największe media sportowe radiowe i internetowe cieszyły się z naszych sukcesów sportowych, takich jak awans naszych piłkarzy na mistrzostwa świata w Katarze, sukcesy naszej tenisistki Igi Świątek, zdobyte medale naszych lekkoatletów na mistrzostwach świata i Europy, kolejny tytuł mistrza świata Bartosza Zmarzlika to w cieniu tych i jeszcze innych medialnych wydarzeń sportowych działo się naprawdę bardzo dużo, jeśli chodzi o triumfy w sporcie.

W czym byliśmy najlepsi w ubiegłym 2022 roku w sporcie? Gdzie i jak wiele zdobywaliśmy medali w największych światowych imprezach sportowych? Jak w ogóle podsumować nasze osiągnięcie w sporcie? Najlepiej i najbardziej sprawiedliwe będzie skupić się na tych najważniejszych zawodach sportowych, gdzie startowała czołówka światowa, czyli sami najlepsi sportowcy na świecie, a nie tylko w Europie, sami najlepsi, najszybsi, najmocniejsi, najsprawniejsi, najwybitniejsi, a więc z grupy osób, która osiągnęła szczyt swoich możliwości, czyli z kategorii sportowej tzw. seniorów albo open czy po prostu dorosłych.

Skupmy się więc na takich zawodach jak mistrzostwa świata, zawody o Puchar świata, gdzie końcowym efektem jest miejsce w klasyfikacji końcowej sezonu, oczywiście Zimowe Igrzyska olimpijskie i inne imprezy gdzie startowała czołówka światowa w danym sporcie. Skupmy się również na całym sporcie, a nie tylko na sporcie widowiskowym, medialnym. Gdzie więc i ile zdobywaliśmy tych największych sukcesów sportowych?

W 2022 roku nasi reprezentanci wywalczyli aż 336 medali lub miejsc na podium we wszystkich dyscyplinach olimpijskich i nieolimpijskich w największych imprezach światowych typu mistrzostwa świata itp. w kategorii seniorów. Najwięcej złotych medali zdobyliśmy w lotnictwie samolotowym, gdzie na mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym i rajdowym oraz w akrobacji średnio zaawansowanej i w lataniu na małych konstrukcjach samolotowych, czyli na mikrolotach wywalczyliśmy aż 13 złotych medali. Oprócz tego 8 srebrnych i 3 brązowe. Najwięcej jednak medali przywieźli nasi reprezentanci z mistrzostw świata w pływaniu lodowym, czyli w pływaniu w wodzie o temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Na początku roku 2022 w zawodach rozegranych w Polsce zdobyliśmy aż 31 krążków: 12 złotych, 9 srebrnych i 10 brązowych w kategorii open. Wspaniale w ubiegłym roku spisali się nasi kajakarze, zdobywając aż 7 złotych medali (3) na mistrzostwach świata i pierwszych miejsc (4) w klasyfikacjach końcowych Pucharu świata. Aż 6 złotych medali mistrzostw świata wywalczyli nasi specjaliści od nurkowania swobodnego. A po 5 złotych w najważniejszych imprezach zdobyli specjaliści od Footbagu, czyli gry w zośkę i zaprzęgów psów w warunkach bezśnieżnych.