Szwajcaria: Nielegalna imigracja wzrosła prawie trzykrotnie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Nielegalna imigracja do Szwajcarii prawie potroiła się w zeszłym roku, według statystyk opublikowanych w czwartek przez Federalny Urząd ds. Ceł i Bezpieczeństwa Granic (OFDF).

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy do kraju rosła w ostatnich trzech latach, skacząc z 11 043 w 2020 r. do 18 859 w 2021 r., po czym w zeszłym roku gwałtownie wzrosła do 52 077.

Znaczący wzrost w ubiegłym roku “jest głównie spowodowany nieregularnym wjazdem migrantów do Szwajcarii przez wschodnią granicę, a także przez południową granicę”, stwierdził urząd federalny, odnosząc się do jej granic z Austrią i Włochami.

“Migranci, którzy nielegalnie wjechali do Szwajcarii, są głównie narodowości afgańskiej i marokańskiej” – dodał OFDF.

Wielu z tych, którzy dostali się do kraju, posiadało austriacką kartę procedury azylowej, przebywało w Europie od jakiegoś czasu i chciało się przedostać do Francji lub Wielkiej Brytanii – wynika z informacji straży granicznej, na które powołuje się szwajcarski portal informacyjny SWI.

Szwajcaria jest otoczona przez kraje UE, które przystąpiły do strefy swobodnego przemieszczania się Schengen, do której sama należy, co znacznie utrudnia przeprowadzanie kontroli granicznych.

Pomimo znacznego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicy, liczba osób aresztowanych pod zarzutem przemytu osób w rzeczywistości nieznacznie spadła w zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2021, z 478 do 476 aresztowań.

Próbując zwalczyć niepokojący trend nielegalnej imigracji, rządy Szwajcarii i Austrii uzgodniły we wrześniu ubiegłego roku plan działania na rzecz wzmożonych poszukiwań transgranicznych i większej współpracy w celu zwalczania przemytników.

Dwie trzecie aresztowań nielegalnych imigrantów w 2022 roku miało miejsce w ostatnich pięciu miesiącach roku, co sugeruje, że działania podjęte przez władze były przynajmniej w pewnym stopniu przydatne, ale rosnąca liczba nielegalnych imigrantów pokazuje, że trzeba zrobić więcej, aby opanować sytuację.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY