Japonia: Najmniej urodzeń od 1899 roku. Premier zapowiada działania

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
dziecko w szpitalu

Dziecko w szpitalu / Fot. Youtube

Japonia od wielu lat boryka się z problemem starzenia się społeczeństwa. W 2021 roku w kraju urodziło się niecałe 812 tys. dzieci, najmniej od 1899 roku, gdy zaczęto prowadzić statystyki. Według wstępnych szacunków rządu w 2022 roku liczba po raz pierwszy spadła poniżej 800 tys.

Premier Japonii Fumio Kishida zobowiązał się w poniedziałek (23 stycznia) do podjęcia pilnych kroków w celu rozwiązania problemu spadającego wskaźnika urodzeń w kraju, mówiąc, że jest to zadanie na “teraz albo nigdy” dla jednego z najstarszych społeczeństw świata.

Japonia w ostatnich latach próbowała zachęcić swoich obywateli do posiadania większej liczby dzieci obietnicami bonusów pieniężnych i lepszych świadczeń, ale według badań pozostaje jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowania dziecka.

Według oficjalnych szacunków liczba urodzeń spadła w zeszłym roku do rekordowo niskiego poziomu, po raz pierwszy spadając poniżej 800 000 – był to przełomowy moment, który nastąpił osiem lat wcześniej niż spodziewał się tego rząd.

“Nasz naród znajduje się na krawędzi tego, czy może utrzymać swoje funkcje społeczne” – powiedział Kishida w przemówieniu na otwarciu tegorocznej sesji parlamentarnej.

“To jest teraz albo nigdy, jeśli chodzi o politykę dotyczącą narodzin i wychowania dzieci – jest to kwestia, która po prostu nie może dłużej czekać” – dodał.

Kishida powiedział, że do czerwca przedstawi plany podwojenia budżetu na politykę dotyczącą dzieci, a w kwietniu powstanie nowa agencja rządowa ds. dzieci i rodzin, która będzie nadzorować tę kwestię.

Japonia jest trzecim najdroższym krajem na świecie, jeśli chodzi o wychowanie dziecka, według YuWa Population Research, za Chinami i Koreą Południową, krajami, w których również obserwuje się kurczenie populacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Interia, channelnewsasia.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY