Spotkanie w Ramstein. Austin: “Polska liderem w dostarczaniu ciężkiego sprzętu Ukrainie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jan Bodakowski

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem szefa Pentagonu Lloyda Austina, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w gronie ok. 50 państw.
  • W piątek amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem szefa Pentagonu rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy.
  • Lloyd Austin na porannej konferencji prasowej wyraził przekonanie, że spotkanie wzmocni jedność Zachodu.
  • Zauważył, że Polska jest liderem w przekazywaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu.
  • Zobacz także: Węgry: Kryzys imigracyjny narasta. Są nowe dane

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem szefa Pentagonu, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w gronie ok. 50 państw.

Lloyd Austin na porannej konferencji prasowej wyraził przekonanie, że spotkanie wzmocni jedność Zachodu.

Putin, gdy rozpoczynał niesprowokowaną inwazję na Ukrainę 11 miesięcy temu, myślał, że Ukraina upadnie; że świat będzie patrzył w inną stronę. Nie docenił odwagi Ukraińców i umiejętności ukraińskiego wojska

– powiedział sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.

Po raz kolejny przypomniał, że Stany Zjednoczone oraz reszta koalicjantów będzie wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to potrzebne. Podkreślił, że rosyjski atak miał złamać ducha Ukrainy, lecz ta zainspirowała świat.

Stwierdził następnie, że Rosji kończy się amunicja i zwraca się do niewielu już swoich partnerów o wsparcie dla inwazji. Podkreślił, że wojska rosyjskie przegrupowują się i starają się ponownie doposażyć, dlatego nie można odpuszczać w kwestii wsparcia Ukrainy.

Jestem szczególnie dumny, że Stany Zjednoczone zwiększyły swoją pomoc dla bezpieczeństwa Ukrainy

– zaznaczył Lloyd Austin.

Przypomniał dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy i poinformował o nowym pakiecie pomocy ze strony USA, o wartości 2,5 mld dolarów. Łącznie pomoc USA dla Ukrainy wynosi już 26,7 mld dolarów.

Czytaj więcej: Singapur. Dwukrotny wzrost rosyjskiej ropy na rynku

Lloyd pochwalił Polskę za zaangażowanie

Podczas konferencji w Ramstein powiedział jak ogromną rolę odgrywa Zachód w pomocy dla Ukrainy. Wskazał na szczególną rolę Polski, która jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych.

Polska jest liderem w dostarczaniu pojazdów opancerzonych Ukrainie, szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych oraz udzielaniu schronienia ukraińskim uchodźcom

– podkreślił amerykański polityk.

Dodał, że Niemcy ogłosiły, iż dostarczą Ukrainie systemy Patriot, jak również przekazują więcej wozów piechoty. Kanada, jak zauważył, dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej. Z kolei Francuzi zadeklarowali chęć przekazania lekkich czołgów.

Jak podsumował, w piątek te wszystkie kwestie będą omawiane, szczególnie kwestie dostaw czołgów i systemów obrony powietrznej.

To kluczowy moment. (…) Nie możemy zwalniać. Ukraińcy patrzą na nas. Kreml na nas patrzy. Historia na nas patrzy

– oznajmił.

Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY