Europa Środkowa pracuje nad koleją dużych prędkości

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dworzec Kolejowy

Dworzec kolejowy / Fot. Pixabay

Na obszarze Trójmorza planowane jest wybudowanie prawie 4500 kilometrów linii kolejowych dużych prędkości. Nowe połączenia pomiędzy Polską, Węgrami, Czechami, Litwą, Łotwą i Estonią mają radykalnie zwiększyć potencjał infrastrukturalny tych krajów.

W Warszawie podpisano umowę o współpracy pomiędzy władzami i inwestorami z sześciu krajów. Nowe linie kolejowe mają przyspieszyć wzrost gospodarczy, zmniejszyć emisję spalin i zwiększyć znaczenie ekonomiczne całego regionu.

Polska część kolei dużych prędkości ma być gotowa za cztery lata. Dzięki wspólnym inwestycjom szybkie połączenie między Tallinem, Warszawą, Katowicami i Budapesztem będzie miało długość 1700 kilometrów. Polski minister odpowiedzialny za CPK, Marcin Horała zwrócił uwagę, że region należy do najszybciej rozwijających się w Europie.

Plan przewiduje stworzenie pełnego korytarza transgranicznego o nazwie Rail Baltica, który zostanie zbudowany do 2030 roku na terenie Estonii, Łotwy i Litwy. Linie kolejowe dla tego projektu będą się rozciągać od Tallina do Rygi i Kowna, a następnie do Wilna i aż do granicy z Polską, przy czym pierwsze odcinki kolei mają zostać uruchomione w 2027 roku. Jednocześnie plany zakładają budowę połączenia kolejowego HSR V4 pomiędzy Pragą, Brnem, Bratysławą i Budapesztem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY