Holandia: Imigrant zidentyfikowany jako jeden z liderów ISIS

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Holandia

Holandia / Fot. Pixabay

Syryjczyk ubiegający się o azyl został we wtorek aresztowany w Holandii pod zarzutem działania jako jeden z czołowych szefów ds. bezpieczeństwa Państwa Islamskiego.
  • 37-letni mężczyzna został aresztowany w miejscowości Arkel, około 40 kilometrów na wschód od Rotterdamu, gdzie zamieszkiwał od czasu wjazdu do Holandii i ubiegania się o azyl jeszcze w 2019 roku.
  • “Podejrzewa się, że ze swojego stanowiska w ISIS przyczynił się również do zbrodni wojennych, które organizacja popełniła w Syrii” – powiedział w oświadczeniu holenderski prokurator.
  • Holandia często była miejscem docelowym dla licznych byłych islamskich ekstremistów uciekających z Syrii po upadku Państwa Islamskiego.
  • Zobacz także: Protesty w Lutzerath. Greta Thunberg wyniesiona przez policjantów

Od lat przebywał w Holandii?

37-letni mężczyzna został aresztowany w miejscowości Arkel, około 40 kilometrów na wschód od Rotterdamu, gdzie zamieszkiwał od czasu wjazdu do Holandii i ubiegania się o azyl jeszcze w 2019 roku.

Uważa się, że podejrzany zajmował wysokie stanowisko w służbach specjalnych zarówno Państwa Islamskiego, jak i – wcześniej – Dżabhat al-Nusra, innej proskrypcyjnej dżihadystycznej grupy terrorystycznej o charakterze salafickim – podała holenderska prokuratura (OM).

“Podejrzewa się, że ze swojego stanowiska w ISIS przyczynił się również do zbrodni wojennych, które organizacja popełniła w Syrii” – powiedział w oświadczeniu holenderski prokurator.

“Wcześniej przez dwa lata zajmował prawdopodobnie to samo stanowisko w innej organizacji terrorystycznej: Jabhat al-Nusra. Mówi się, że zajmował oba stanowiska w obozie dla uchodźców Yarmouk i w jego okolicach, na południu syryjskiej stolicy Damaszku” – dodała OM.

Aresztowanie nastąpiło po przekazaniu specjalnej holenderskiej grupie policyjnej ds. zbrodni wojennych informacji o rzekomym zaangażowaniu podejrzanego w działalność grup terrorystycznych. Po przeprowadzeniu dochodzenia władze miały odkryć dowody sugerujące, że kierował on działem bezpieczeństwa Państwa Islamskiego od 2015 roku do 2018 roku, kiedy to opuścił organizację i uciekł do Europy szukając schronienia.

To nie pierwsza taka osoba

Holandia często była miejscem docelowym dla licznych byłych islamskich ekstremistów uciekających z Syrii po upadku Państwa Islamskiego. Holenderska gazeta De Telegraaf przedstawiła dwa inne przykłady przywódców dżihadu, którzy wślizgnęli się do kraju wśród wielu tysięcy syryjskich uchodźców, zwracając uwagę na niewiarygodnie luźne procesy kontroli w Europie, przytłoczone liczbą osób, które przybyły i nadal przybywają z Bliskiego Wschodu.

Jednym z przykładów, które przytacza gazeta, jest Aziz al-H., znany jako “Balie jihadi”, który we wrześniu 2017 roku wjechał do Holandii pod fałszywymi papierami i przez ponad rok prowadził życie na wysokim poziomie w Amsterdamie. Koledzy Syryjczycy rozpoznali go jako terrorystycznego prowodyra, gdy zaczął pojawiać się w centrum debat w Amsterdamie, a Aziz został następnie aresztowany przez władze. Został skazany na 16 lat więzienia.

Inny przykład dotyczył obywatela Syrii aresztowanego w Kapelle w Zeelandii w 2019 roku. Prowadził niepozorne życie jako kierowca autobusu, zanim władzom przedstawiono dowody wskazujące na jego osobisty udział w egzekucji syryjskiego pułkownika nad brzegiem rzeki Eufrat. Został skazany na 20 lat pozbawienia wolności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY