Warzecha: Mamy radykalny zjazd wizerunku policji, który w tej chwili leży na dnie [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha / Fot. YT/Media Narodowe

Łukasz Warzecha jest przekonany, że zakup przez policję zaawansowanych systemu do inwigilacji coraz bardziej przypomina model chiński, gdzie operator przez zaawansowany system może namierzyć każdego obywatela.

Jak informuje RMF FM. „Policja dostała licencje do nowych, specjalistycznych narzędzi, które pozwolą sprawdzać zasoby urządzeń telefonów i tabletów, także te szyfrowane i usunięte-Chodzi m.in. o listę połączeń, wiadomości tekstowe, aktywność w Internecie oraz dane lokalizacyjne”.

W skład zakupionego zestawu wchodzi system do pobierania i odzyskiwania danych z urządzeń, takich jak smartfony, tablety, drony czy nawigacje GPS. Informacje, do których będą mieli policjanci, to m.in.: historia połączeń, wszystkie wiadomości również te komunikatorów, historia aktywności internetowej, dane lokalizacyjne.

Policja uzyskała również dostęp do narzędzia pozwalającego na poznanie haseł i kluczy dostępu, odzyskiwanie skasowanych danych z komunikatorów czy uzyskanie informacji o pobranych plikach i usuniętych kontach. Za dostęp do wszystkich wspomnianych usług Komenda Główna Policji zapłaciła na początku grudnia ponad 6,5 mln zł.

Komenda Główna Policji planuje również zakup oprogramowania do informatyki śledczej, które wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję. Ma ono wykorzystywać uczenie maszynowe do wyszukiwania różnych obrazów w urządzeniach. Mowa przede wszystkim o zdjęciach obrazujących nagość, narkotyki czy broń.

KGP zaznacza, że głównym celem pozyskania narzędzi, jest zapobieganie, zwalczanie i wykrywanie przestępstw dokonywanych na naszą szkodę. Rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka zapewnił, że policja będzie wykorzystywać systemy i wykonywać czynności tylko i wyłącznie na podstawie przepisów.

Policja stała się pośmiewiskiem

W ostatnim czasie policja w Polsce nie ma dobrej passy. 14 grudnia w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem Komendanta Głównego Policji generała Jarosława Szymczyka doszło do eksplozji. Jak wynika z informacji na komendzie został odpalony granatnik przywieziony przez komendanta w tracie jego wizyty na Ukrainie. W Dawidach Bankowych koło Pruszkowa na Mazowszu doszło do wypadku radiowozu z dwiema nastolatkami w środku. W dzień miesięcznicy smoleńskiej do mieszkania wynajętego przez działaczy Lotnej Brygady Opozycji, korzystając ze strażackiego wysięgnika, zajrzeli policjanci.

Jak weżnie się pod uwagę, jaka jest jakość policyjnych działań, jakość kadry policyjnej, jak policja dba o poszanowanie praw obywatelskich, to włosy na głowie się jeżą – powiedział Łukasz Warzecha.

O ile można było odnieść wrażenie, że przez 5 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości coś drgnęło, jeżeli chodzi o wizerunek policji. Od 2022 r. od zaangażowania policji do egzekwowania absurdalnych i bezprawnych ograniczeń covidowych mamy radykalny zjazd wizerunku policji, który w tej chwili leży na dnie. Wydawałoby się, że nie da się go wbić głębiej, a jednak komendant strzela z granatnika. To właśnie robi, wbija wizerunek policji jeszcze głębiej w dno, metr głęboko w muł – stwierdził.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY