Ukraina w szponach UE i wielkich korporacji? “Wyprzedaż majątku narodowego to warunek pomocy finansowej”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski / Fot. Facebook

Wyprzedaż majątku narodowego to warunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od którego uzależnia on udzielanie dalszej pomocy finansowej Ukrainie - wskazuje w "Naszym Dzienniku" dr Krzysztof Kawęcki.

“Mówi się o prywatyzacji ponad 3 tysięcy ukraińskich przedsiębiorstw”

Dr Kawęcki w swoim artykule na łamach “Naszego Dziennika” przybliża szczegóły planów prywatyzacji, jakie mają zostać dokonane na Ukrainie.

Mówi się o prywatyzacji ponad 3 tysięcy ukraińskich przedsiębiorstw. Taką skalę określił wpływowy amerykański think tank RAND Corporation. Wyprzedaż majątku narodowego to warunek Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od którego uzależnia on udzielanie dalszej pomocy finansowej – wskazał.

Jak wskazał, już od kilkunastu miesięcy trwają prace nad przygotowaniem planu odbudowy Ukrainy po wojnie.

Od kilkunastu miesięcy kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i rząd Ukrainy współpracują z różnymi ośrodkami międzynarodowymi przy tworzeniu planu odbudowy kraju pod nazwą United24. Opublikowane przez brytyjskie Centrum Badań Polityki Gospodarczej (CEPR) wytyczne zalecają realizację modelu zrównoważonego rozwoju, budowę tzw. gospodarki bezemisyjnej i szybki rozwój „zielonych inwestycji” – zrelacjonował.

Ukraina będzie polem doświadczeń w realizacji unijnej polityki „Zielonego ładu”?

Ukraińskie ambicje sięgają zostania liderem Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Zełenski oznajmia, że najważniejsze jest nie to, kiedy Ukraina zostanie przyjęta do UE, ale jaki uzyska status. Wyraża przy tym przekonanie, że zdobędzie pozycję silnego gracza. W wystąpieniu na ubiegłorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że celem Ukrainy jest stać się liderem Europy Wschodniej i Środkowej. Wypełnianie strategicznych celów Berlina i Brukseli może raczej oznaczać, że Ukraina będzie polem doświadczeń w realizacji unijnej polityki „Zielonego ładu” – podkreślił dr Kawęcki.

Dotacje i pożyczki będą przyznawane warunkowo

Ukraina pójdzie pod młotek?

(Prezydent Zełeński – przyp. red.) Zapowiedział liberalizację sprzedaży ziemi rolnej i wyprzedaż setek strategicznych spółek państwowych – napisał dr Kawęcki.

UE stawia konkretne oczekiwania przed naszym wschodnim sąsiadem.

Dotacje i pożyczki będą przyznawane warunkowo. Kijów będzie realizował politykę zgodnie z zaleceniami unijnymi, które są już określone szczegółowo: prywatyzacja dwóch największych banków, ułatwienie dostępu zagranicznym inwestorom do zasobów naturalnych oraz postulat nieodbudowywania zniszczonych kopalń w Donbasie – podkreślił ekspert.

Ukrainie ma doradzać powiązany z Klubem Bilderberg koncern BlackRock.

Po spotkaniu prezydenta Zełenskiego z Larrym Finkiem, najlepiej opłacanym finansistą w USA i
dyrektorem generalnym BlackRock, koncern ten podpisał z ukraińskim ministerstwem gospodarki porozumienie o współpracy. BlackRock będzie doradzał rządowi ukraińskiemu w zakresie
utworzenia i określenia struktury funduszu odbudowy gospodarki, procesu inwestycyjnego, zarządzania i wykorzystania wpływów do funduszu – zwrócił uwagę dr Kawęcki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Nasz Dziennik

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY