Samoloty AWACS w Rumunii. Dotychczas stacjonowały w Niemczech

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Samoloty AWACS

Samolot szpiegowski AWACS / Fot. Twitter

W bazie lotniczej w Otopeni, na południu Rumunii, wylądował we wtorek pierwszy z trzech natowskich samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny będą kontrolowały przestrzeń powietrzną w związku z zagrożeniem powstałym w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
  • Do Rumunii zostały wysłane dwa samoloty AWACS, które są wyposażone w nowoczesną technologię radiolokacji.
  • Dotychczas stacjonowały w bazie wojskowej w Geilenkirchen w zachodnich Niemczech.
  • Resort sprecyzował, że samoloty AWACS będą w najbliższym czasie odbywać loty rozpoznawcze i obserwacyjne nad terytorium NATO.
  • Zobacz także: Protest rolników w Świnoujściu. Nie chcą Zielonego Ładu

Do Rumunii zostały wysłane dwa samoloty AWACS, które są wyposażone w nowoczesną technologię radiolokacji oraz nadzoru przestrzenii powietrznej. Maszyny trafią do bazy w Otopeni, gdzie wraz z nimi przybędzie 180 wojskowych.

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo obrony Rumunii, samoloty AWACS dotychczas stacjonowały w bazie wojskowej w Geilenkirchen w zachodnich Niemczech.

Resort sprecyzował, że samoloty AWACS będą w najbliższym czasie odbywać loty rozpoznawcze i obserwacyjne nad terytorium NATO.

Maszyny AWACS należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego od lutego ubiegłego roku prowadzą regularne patrole w Europie Wschodniej i rejonie Morza Bałtyckiego, aby śledzić rosyjskie samoloty, które zbliżają się do granic NATO

– czytamy w oświadczeniu resortu obrony Rumunii.

Czytaj więcej: Rosja modernizuje wojsko. Szojgu wprowadza nowe zasady poboru

AWACS ochraniają niebo państw NATO

W dalszej części komunikatu poinformowano, że samoloty będą służyć wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także zabezpieczą niebo przed rosyjskimi samolotami szpiegowskimi, szczególnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana wyjaśnił, że AWACS mają zapewnić państwom członkowskim leżącym na wschodniej flance informacje w czasie rzeczywistym o wszelkich ruchach operacyjnych i taktycznych rosyjski wojsk.

Dzięki nowoczesnemu systemowi radarowemu samoloty AWACS mogą zlokalizować oraz zidentyfikować inne statki powietrzne w odległości ponad 400 km. W przeszłości były one wykorzystywane przez NATO m.in. do operacji przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu na Bliskim Wschodzie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY