Nielegalna imigracja do Europy wzrosła o 64% w 2022 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
SG nadal zmaga sie z nielegalnymi imigrantami

Patrol Straży Granicznej / Fot. Twitter

W 2022 r. odnotowano około 330 000 nielegalnych przekroczeń granicy z Unią Europejską, co stanowi najwyższą liczbę od czasu kryzysu migracyjnego z 2016 r. i wzrost o 64 procent w stosunku do poprzedniego roku - wynika z najnowszych danych unijnej agencji granicznej Frontex.

W 2022 r. odnotowano około 330 000 nielegalnych przekroczeń granicy z Unią Europejską, co stanowi najwyższą liczbę od czasu kryzysu migracyjnego z 2016 r. i wzrost o 64 procent w stosunku do poprzedniego roku – wynika z najnowszych danych unijnej agencji granicznej Frontex.

Szlak migracyjny na Bałkanach Zachodnich, którym migranci podróżują przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię, aby dotrzeć do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na Węgrzech, wyprzedził szlak środkowo-śródziemnomorski jako najczęściej wykorzystywana ścieżka przez nielegalnych migrantów. W ubiegłym roku wykryto ponad 145 tys. nielegalnych migrantów korzystających z tej trasy, co stanowiło znaczny wzrost o 136 proc. w stosunku do roku 2021.

Migranci korzystający z tej trasy w ubiegłym roku najczęściej pochodzili z Syrii, Afganistanu, Turcji i Tunezji.

Członkostwo Chorwacji w bezgranicznej strefie Schengen Unii Europejskiej, które weszło w życie 1 stycznia 2023 roku, nieuchronnie doprowadzi do większych wyzwań w tym regionie, znacznie wydłużając długość zewnętrznej granicy UE.

Łącznie wykryto 102 529 migrantów próbujących przekroczyć granicę UE w środkowym regionie Morza Śródziemnego, aby dotrzeć do Włoch, co stanowi wzrost o 51 procent w stosunku do roku 2021. Najczęściej zgłaszano aktywność na tej trasie migrantów z Egiptu, Tunezji, Bangladeszu i Syrii.

Wschodnia część Morza Śródziemnego była trzecią najczęściej wykorzystywaną trasą przez nielegalnych migrantów, głównie podróżujących przez Turcję do Grecji. Prawie 43 000, głównie Syryjczyków, Afgańczyków, Nigeryjczyków i Kongijczyków, podążyło tą trasą w zeszłym roku – to wzrost o 108 procent w stosunku do roku 2021.

Spadek aktywności odnotowano na trzech pozostałych wyznaczonych trasach uznanych przez Frontex. Na zachodniej trasie śródziemnomorskiej do Hiszpanii odnotowano 14 582 nielegalnych migrantów, co oznacza spadek o 21 procent; na zachodniej trasie afrykańskiej na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie odnotowano 15 462 nielegalnych przekroczeń granicy, co oznacza spadek o 31 procent; a na wschodniej granicy lądowej do Polski, Litwy i Łotwy odnotowano 6 127 nielegalnych migrantów, co oznacza spadek o 25 procent w stosunku do roku 2021.

Natomiast 37-procentowy wzrost odnotowano w przypadku wyjazdów ze strefy Schengen w kierunku Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto 71 081 osób.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY