Minister obrony Niemiec podała się do dymisji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Christine Lambrecht

Christine Lambrecht / Fot. Armin Kübelbeck/Wikimedia Commons

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zwróciła się do kanclerza Olafa Scholza z wnioskiem o jej odwołanie - poinformowano w poniedziałkowym oświadczeniu, co stanowi kulminację rosnącego sceptycyzmu wobec jej zdolności do doprowadzenia niemieckiej armii do formy na tle wojny na Ukrainie.

Jej decyzja o ustąpieniu pojawia się, gdy Niemcy są pod presją, by zatwierdzić zwiększenie międzynarodowego wsparcia wojskowego dla Kijowa, a zdolności obronne Niemiec zostały zakwestionowane po tym, jak kilka czołgów piechoty Puma zostało wyłączonych z użytku podczas niedawnych ćwiczeń wojskowych.

“Dzisiaj poprosiłam kanclerza o odwołanie mnie z urzędu federalnego ministra obrony” – stwierdziła w oświadczeniu Lambrecht, członkini Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Scholza.

W ostatnich dniach spekulowano, że zdecyduje się na taki krok, więc dzisiejszy akt nie jest zupełnym zaskoczeniem. Najczęściej wymienianą kandydatką na przyszłą minister obrony jest Eva Hoegl, obecnie pełnomocniczka Bundestagu do spraw sił zbrojnych. Zdaniem redakcji grupy „OM-Medien” Eva Hoegl byłaby najłatwiejszym rozwiązaniem dla kanclerza Scholza z powodu obiecanego parytetu płci w rządzie oraz jej członkostwa w SPD (tak samo jak Lambrecht). Możliwy jest również transfer Hubertusa Heila, obecnego ministra pracy, którego zastąpić mogłaby kobieta. Pojawiają się też głosy, żeby zrezygnować z parytetu płci w rządzie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

US News, DW

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY