Duży wybuch w gazociągu łączącym Litwę i Łotwę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W piątek w regionie Pasvalys na północy Litwy doszło do poważnego wybuchu w gazociągu przesyłającym gaz ziemny, w wyniku czego płomienie sięgały nawet 50 metrów, a pobliska wieś została ewakuowana.

Eksplozja uderzyła w główny gazociąg eksploatowany przez Amber Grid i została zgłoszona ok. godz. 17 w pobliżu wsi Pasvalio Vienkiemiai.

“Według wstępnych danych, żadne osoby nie zostały ranne. Pożar jest gaszony przez straż pożarną, która natychmiast przybyła na miejsce zdarzenia” – podał Amber Grid w oświadczeniu.

“Pojawiły się niespodziewane dźwięki; wydawało się, że gdzieś nisko przelatują samoloty. Na poboczu Valakėliai, na drodze Pasvalys-Šiauliai, kilka kilometrów od Pasvalys, wybuchł gazociąg wysokiego ciśnienia. Płomienie strzelają na dużą wysokość – powiedział lokalnym mediom krótko po wybuchu burmistrz rejonu Pasvalys Gintautas Gegužinskas.

Prezes operatora systemu przesyłowego gazu Amber Grid Nemunas Biknius powiedział, że wszczęto śledztwo w sprawie okoliczności tego zdarzenia.

W ramach środków ostrożności ewakuowano około 250 mieszkańców pobliskiej wsi Valakėliai, która znajduje się w odległości nieco ponad pół kilometra od miejsca wybuchu.

Zbudowany w 1978 roku i poddany niedawno konserwacji rurociąg dostarcza gaz do północnej części Litwy i sąsiedniej Łotwy.

“Nie można wykluczyć sabotażu” – napisał krótko po wybuchu minister obrony Łotwy Artis Pabriks. Szef Amber Grid Nemunas Biknius powiedział jednak dziennikarzom, że “według wstępnej oceny nie widzimy żadnych oznak przestępstwa”.

“Śledztwo obejmie wszystkie możliwe opcje” – dodał Biknius.

Po incydencie gazociąg został tymczasowo odcięty, a ogień zaczął ustępować dopiero cztery godziny po wybuchu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY