Wałęsa: “Postanowiłem wycofać swoje sympatyzowanie z PO”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa / Fot. YouTube

Były prezydent Lech Wałęsa skrytykował Platformę Obywatelską za postawę ws. głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem PO wstrzymując się od głosu poparło Prawo i Sprawiedliwość. Zadeklarował, że więcej nie zagłosuje już na tę partię.

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, związaną z wypełnieniem stawionych przez Komisje Europejska warunków wypłaty środków na Krajowy Plan Odbudowy. Za ustawą było 203 posłów, 52 było przeciw, 189 osób wstrzymało się od głosu – w tym 122 posłów Koalicji Obywatelskiej.

Lech Wałęsa odniósł się do sprawy procedowanej ustawy. We wpisie na Facebooku, skrytykował postawę Platformy Obywatelskiej., która wstrzymała się od głos. Zdaniem byłego prezydenta w ten sposób poparli działania Prawa i Sprawiedliwości.

W związku z dzisiejszym głosowaniem posłów Platformy Obywatelskiej otwierającej drogę PiS-owi do środków unijnych, mimo łamania konstytucji i zasad demokracji, postanowiłem wycofać swoje sympatyzowanie z PO

– oświadczył były prezydent Polski.

W rozmowie z “Wprost” Wałęsa tłumaczył, że nie spodziewał się tego po PO. Jego zdaniem jest to nawet zdrada ojczyzny.

Cofam swoje poparcie dla nich, nie mogę inaczej postąpić. Nigdy nie brałem pod uwagę, że taki błąd popełnią. Nie przypuszczałem, że są tacy naiwni. To głupie i okropne. Jestem bardzo zawiedziony

– wyjaśnił Lech Wałęsa.

Czytaj więcej: Ukraiński ekspert o zmianie rosyjskiego dowódcy. “Gierasimow może zaproponować nową mobilizację”

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Wniesiony w grudniu przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o SN ma według autorów wypełnić wymagania związane z kluczowym kamieniem milowym warunkującym uruchomienie przez Komisję Europejską środków na KPO. Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego na podstawie ustawy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dziennik.pl, facebook.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY