Nielegalna imigracja. Frontex zauważył wzrost problemu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niespokojna wigilia polskich pograniczników

Patrol Straży Granicznej podczas świąt Bożego Narodzenia / Fot. PAP/EPA/Wojtek Jargiło. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W ubiegłym roku w Europie odnotowano najwyższy od 2016 roku poziom nielegalnej imigracji. Według danych Europejskiej Agencji Straży Granicznej na granicach Unii odnotowano 330 tysięcy nielegalnych przekroczeń granicy.
  • Europejska agencja bezpieczeństwa Frontex sporządziła raport na temat naruszeń zewnętrznych granic Unii Europejskiej przez imigrantów.
  • Migranci do przedarcia się do Unii Europejskiej wybierali kierunek zachodniobałkański, odnotowano tam 145 600 nielegalnych przekroczeń granicy.
  • Frontex podkreśla też, że od 24 lutego do końca 2022 roku prawie 13 milionów uchodźców z Ukrainy.
  • Zobacz także: Odlot Sołowiowa. Oskarża Polskę o plany ataku nuklearnego [+WIDEO]

Europejska agencja bezpieczeństwa Frontex sporządziła raport na temat naruszeń zewnętrznych granic Unii Europejskiej przez imigrantów. Zauważono, że państwa musiały w ubiegłych latach 2021-2022 powstrzymywać napływ nielegalnych migrantów, szczególnie z Azji i Afryki.

Wykorzystywali oni również granicę z Polską, głównie dlatego, że byli ściągani przez władze Białorusi, aby doprowadzić do destabilizacji społecznej na terenie naszego kraju oraz państw europejskich.

W ubiegłym roku państwa UE i strefy Schengen musiały stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom na swoich granicach zewnętrznych. Do nich należy zaliczyć presję migracyjną, do której od 2021 roku przyczynia się Białoruś, jak i rosyjską inwazję na Ukrainę z lutego 2022 r. w wyniku której rekordowa liczba uchodźców przybyła do UE. To wszystko w połączeniu ze stale rosnącą liczbą nielegalnych przekroczeń granic pokazują jak potrzebna jest silna Europejska Agencja Straży Granicznej wspierającej państwa członkowskie

– czytamy w komunikacie Frontexu.

Agencja ustaliła, że migranci do przedarcia się do UE bardzo często wybierali kierunek zachodniobałkański. Tam wykryto 145 600 nielegalnych przekroczeń granicy. To o 136 proc. więcej niż w 2021 roku. To też najwyższa liczba przypadków na tym szlaku od 2015 roku i prawie połowa wszystkich odnotowanych nielegalnych wjazdów w 2022 roku.

Dane Frontex mówią o tym, że za niemal połowę wykrytych nielegalnych przekroczeń granicy (47 proc.) odpowiadają Syryjczycy, Afgańczycy i Tunezyjczycy. W stosunku do 2021 roku liczba Syryjczyków, którzy nielegalnie migrowali do UE podwoiła się i w 2022 roku wyniosła 94 tysiące. Mniej niż 10 proc. migrujących to kobiety. Dzieci stanowiły ok. 9 proc. wykrytych przypadków.

Czytaj więcej: Europejskie kraje oskarżone o ukrywanie rosyjskich majątków

Uchodźcy wojenni z Ukrainy

Frontex podkreśla też, że od 24 lutego do końca 2022 roku prawie 13 milionów uchodźców z Ukrainy przekroczyło lądowe granice UE. Mowa o wjazdach z Ukrainy i Mołdawii. W tym samym okresie na tych samych przejściach granicznych odnotowano opuszczenie UE przez 10 mln obywateli Ukrainy.

Liczby dotyczące uchodźców z Ukrainy nie zostały uwzględnione w raporcie o nielegalnych migracjach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY