Tragiczne wyniki raportu CBOS. Większość Polek nie chce mieć dzieci

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dzieci na placu zabaw

Dzieci na placu zabaw / Fot. Wikimedia Commons

Według najnowszych badań pracowni CBOS większość kobiet w wieku rozrodczym w Polsce deklaruje, że nie zamierza mieć potomstwa.
  • W drugiej połowie zeszłego roku CBOS przeprowadził badanie nt. chęci posiadania potomstwa przez kobiety.
  • Zgodnie z nimi 68 proc. pytanych Polek w wieku 18-45 lat zadeklarowało, że zamierza mieć dzieci.
  • W porówaniu z badaniem z 2017 r. chęć posiadania dzieci wśród kobiet w wieku rozrodczym spadła o 9 proc.
  • Zobacz także: Putin wściekły na wicepremiera. “Zrób to w ciągu miesiąca”

Wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS w drugiej połowie zeszłego roku podał w środę portal “bankier.pl”. Zgodnie z nimi 68 proc. pytanych Polek w wieku 18-45 lat zadeklarowało, że zamierza mieć dzieci. Wśród pozostałych, dopuszczających posiadania potomstwa jedynie 17 proc. dopuszczało urodzenie dziecka w ciągu najbliższych czterech lat.

Bankier przytacza też wyniki analogicznych badań CBOS z 2017 r. W porównaniu do nich proporcja kobiet w wieku rozrodczym planujących posiadanie potomstwa spadła o 9 punktów procentowych. Natomiast odsetek kobiet zdecydowanych na urodzenie dziecka w ciągu najbliższych czterech lat spadł o 8 punktów procentowych.

Czytaj więcej: Zacharowa zbulwersowana odmową Szwecji ws NS2. “To jest szczerze zdumiewające”

Spadek wskaźnika demografii

Jak czytamy w raporcie, spadek demografii i chęci posiadania potomstwa można tłumaczyć zmianami jakie nastąpiły w tym czasie. Od 2017 r. spadła ilość kobiet do 34 roku życia.

Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 r. w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat

– czytamy w raporcie CBOS.

Mimo tych strukturalnych uwarunkowań odnotowano jednak po sześciu latach także generalny spadek woli posiadania dzieci wśród najmłodszych kategorii badanych do wieku 30 lat. Charakterystyczne, że inaczej niż w 2017 r. chęć urodzenia dziecka w z bliskiej przyszłości w 2022 r. deklarowały częściej kobiety w przedziale wiekowym 30-34 lat, niż te młodsze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl, magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY