Litwa zmienia prawo, żeby lepiej walczyć z kryzysem migracyjnym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Rząd Litwy zatwierdził środki polegające na zawracaniu migrantów na swoich granicach zewnętrznych, zaproponowane przez minister spraw wewnętrznych tego kraju Agnė Bilotaitė w celu ograniczenia trwającego kryzysu.

Strażnicy graniczni zawracali nielegalnych migrantów na granicy litewsko-białoruskiej na mocy dekretu ministra spraw wewnętrznych podpisanego w sierpniu 2021 roku, ale rząd chce wprowadzić ustawodawstwo w celu wzmocnienia tej praktyki.

Projekt zmian w istniejącym ustawodawstwie imigracyjnym kraju ma być natychmiast wysłany do parlamentu, a jeśli zostanie zatwierdzony, praktyka formalnie wejdzie w życie 1 czerwca.

Według niektórych doniesień strażnicy na granicy z Białorusią nie tylko odmawiają wstępu osobom próbującym przedostać się na Litwę, ale wręcz wypychają tych, którzy wjechali na teren kraju, z powrotem na Białoruś.

Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė w środowym komunikacie prasowym ostro zaatakowała Brukselę, oskarżając Unię Europejską o zbyt wolne tempo pracy nad rozwiązywaniem najpilniejszych problemów, z jakimi borykają się takie kraje jak Litwa i Polska, które mają wspólną granicę lądową z sojusznikiem Rosji – Białorusią.

“Prawo UE pozostaje w tyle za rozwojem sytuacji” – powiedziała Bilotaitė.

“Dlatego musimy mieć krajowe środki, aby bronić się przed hybrydowymi atakami i instrumentalizacją migracji, a środki te muszą być zapisane w prawie” – dodała.

Litewska minister spraw wewnętrznych ujawniła również, że zarówno Estonia, jak i Finlandia, które graniczą z Rosją, przygotowują podobne przepisy.

Przyjmuje się, że praktyka ta zostanie wprowadzona dopiero po ogłoszeniu stanu wyjątkowego, który obecnie obowiązuje wzdłuż białoruskiej granicy kraju.

Litwa poszła drogą Polski i Węgier, budując mur graniczny w celu ochrony swojego terytorium przed napływem masowej migracji.

Zarówno Litwa, jak i Polska postawiły płoty wzdłuż granicy z Białorusią w związku z obawami, że zarówno Moskwa, jak i Mińsk stosują podstępną taktykę prowadzenia wojny migracyjnej w Europie Wschodniej, pozwalając karawanom migrantów przechodzić przez swoje terytoria, by naruszyć zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Węgry natomiast wzmocniły ostatnio swoje ogrodzenie na południowej granicy z Serbią w związku z rosnącą presją migracyjną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY