Spotkanie rzeczników praw człowieka z Rosji i Ukrainy. Uzgodniono warunki wymiany jeńców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rosjanie nie wykluczają osądzenia obrońców Azowstalu

Ukraińscy żołnierze w rękach Rosjan / Fot. PAP/EPA/Rosyjskie MON. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W środę doszło do spotkania rzeczników praw człowieka z Ukrainy Dmytra Łubinca i Rosji Tatiany Moskalkowej. Obie strony uzgodniły warunki wymiany 40 jeńców wojennych.

W środę doszło do spotkania rzeczników praw człowieka z Ukrainy Dmytra Łubinca i Rosji Tatiany Moskalkowej. Obie strony uzgodniły warunki wymiany 40 jeńców wojennych. Moskalkowa poinformowała również na Telegramie, że rozmawiała z swoim ukraińskim odpowiednikiem o pomocy humanitarnej dla obywateli Rosji i Ukrainy.

Rzecznicy spotkali się w Ankarze w kuluarach dwudniowej międzynarodowej konferencji ombudsmanów. Rano rozmawiali przez 40 minut i potem przeprowadzili drugą rundę rozmów. Jak zapowiadano, mieli się następnie spotkać z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Źródła tureckie zapowiadały, że Moskalkowa i Łubinec mogą rozmawiać o korytarzu humanitarnym i sytuacji dzieci będących uchodźcami. Spotkanie rzeczników odbyło się bez obecności mediów

– poinformował ukraiński portal Suspilne.

Zdaniem agencji Reuters Moskalkowa miała w wypowiedzi dla kremlowskich mediów poinformować o spotkaniu z Łubincem oraz o potrzebie zawarcia rozejmu. Oświadczyłą również, że Turcja powinna przestać dostarczać Ukrainie uzbrojenie.

Czytaj więcej: TVN rezygnuje z Prince Charming. Gejowski program nie przypadł widowni do gustu

Uwolnienie cywilów z rosyjskiej niewoli

Ukraiński rzecznik praw człowieka zapowiadając spotkanie z Moskalkową powiedział, że chce omówić możliwość uwolnienia cywilów ukraińskich znajdujących się w niewoli rosyjskiej. Podkreślił, że problemem jest postawa Rosji, domagającej się odrębnych rozmów w sprawie osób cywilnych, które trafiły do niewoli.

Władze w Kijowie poinformowały 1 stycznia br., że od początku napaści rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego zeszłego roku, do końca 2022 roku wróciło z niewoli rosyjskiej 1596 obywateli Ukrainy. Większość uwolnionych – 1464 osoby – to wojskowi ukraińscy. Cywile stanowią pozostałą grupę uwolnionych – 132 osoby. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY